Mamy jesień, a za kilkadziesiąt dni zimę. Temperatura powietrza nocą jest coraz niższa, dlatego złotowscy policjanci sprawdzają jak w takich warunkach radzą sobie osoby bezdomne. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, kiedy zauważymy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Jak co roku, w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się z apelem o to, abyśmy nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne, starsze i nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. I Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!
Osoby bezdomne, mające trudną sytuację materialną w tym okresie mogą zwrócić się o pomoc do Miejskich i Gminnych Ośrodki Pomocy Społecznej. Na terenie Powiatu Złotowskiego są to :
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotowie, ul. Kr. Jadwigi 54 Złotów, tel. 672633034
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Skłodowskiej Curie 3 Złotów, tel. 672635971
– Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krajence, ul. ks. Domańskiego 22, Krajenka tel.67 263 80 81
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnówce ul. Niepodległości 18, Tarnówka tel.67 266 43 53
– Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrowiu, ul. Poznańska 19, Jastrowie tel.67 266 25 26
– Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Okonku, ul.Leśna 46, Okonek tel.67 266 09 38
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipce ul. Kościuszki 28, Lipka tel: 67 2665 041 wew.18
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakrzewie ul. E. J. Osmańczyka 7, Zakrzewo tel. 67 266 73 74
Jednocześnie przypominamy, że na terenie Złotowa funkcjonuje Noclegownia dla Bezdomnych, która zapewnia schronienie, poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego, osobom bezdomnym. Z Noclegowni mogą korzystać w pierwszej kolejności osoby bezdomne z terenu miasta Złotowa, nie posiadające przejściowo innego zakwaterowania, a także osoby bezdomne spoza terenu miasta. Noclegownia położona jest w Złotowie, przy ul. 8 Marca.
Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomych – Aktualności – KPP Złotów (policja.gov.pl)