Wczoraj dwie osoby zgłosiły się do jednostki policji w Wałczu i Mirosławcu, które zostały oszukane przez internetowych przestępców. Jedna z ofiar straciła oszczędności chcąc zainwestować swoje środki na jednej ze stron internetowych, a druga poprzez podanie kodu BLIK.
Pomysłowość złodziei danych osobowych nie zna granic, a ich możliwości są praktycznie nieograniczone. Mogą podszyć się pod Twoją osobę, wykorzystać dane do wyłudzeń kredytowych.
Nieostrożny internauta łatwo się nabiera i udostępnia oszustom wszystkie swoje wrażliwe dane i traci często nie małe oszczędności. Do waleckiej komendy zgłosił się 72 letni mieszkaniec Wałcza, który zainwestował swoje środki i stracił 12, 490 złotych.
Przeglądając internet znalazł stronę, gdzie można było inwestować pieniądze, założył konto, a po chwili otrzymał kilka telefonów od nieznanej mu osoby. Sprawca mówił po polsku, jednak z akcentem wschodnim i poinformował swoją ofiarę o konieczności podania swoich danych celem dokonania obowiązkowej opłaty skarbowej. 72 latek sądził, że to prawda i podał dane. Zorientował się, że został oszukany, kiedy zobaczył przelew na obcy zagraniczny rachunek. Kolejna ofiara to 55 letni mieszkaniec Mirosławca.
W tym przypadku także ofiara niczego nie podejrzewając wygenerowała kod BLIK udostępniając go następnie oszustowi podającemu się za synową, która pilnie potrzebowała gotówki pieniędzy w kwocie ponad 500 zł. Sprawca kilkakrotnie kontaktował się z pokrzywdzonym informując o potrzebie kolejnego pożyczenia pieniędzy oraz przesłania kolejnego kodu ponieważ transakcja nie została wykonana z uwagi na błąd w bankowości. W związku z tym, mężczyzna stracił w sumie ponad 1000 złotych, a po chwili pokrzywdzony dowiedział się, że to oszustwo. Okazało się, że do synowej mężczyzny, ktoś włamała się na konto facebook.
Jak się bronić przed oszustami? Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.
1. Nie można ufać ofertom firm, które dają bardzo atrakcyjne zarobki, przy minimalnym nakładzie pracy np. wykonywanie przelewów
w zamian za prowizje.
2.Jeżeli użytkownik otrzymał wiadomość od firmy, banku lub operatora poczty elektronicznej, z której usług nie korzysta – powinien zachować ostrożność przy jej odczytywaniu lub usunąć taką korespondencję.
3. W przypadku otrzymania wiadomości od nadawcy podającego się za operatora poczty elektronicznej czy banku, w którym użytkownik posiada konto, należy go dokładnie przeczytać. Oszuści często nazywają używane przez siebie strony internetowe wykorzystywane do działań oszukańczych, bardzo podobnie do tych oryginalnych.
4. Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca,
w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
KPP Wałcz