Ćwiczenie pk. Ziemia-Powietrze wielkopolskich Terytorialsów

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Skoki do wody ze śmigłowca, opuszczanie pokładu  z przyziemia, ćwiczenia na wodzie z elementami ratownictwa wodnego oraz komunikacyjnego. To były pracowite dni dla  żołnierzy 124. batalionu lekkiej piechoty, którzy odbywali szkolenie rotacyjne na Polach Lednickich.

Ćwiczenie pk. Ziemia – Powietrze, to połączenie sił Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych w Powidzu (PJOS), 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej,  a także gnieźnieńskiej Policji, Straży Pożarnej oraz WOPR.

Skoki z Mi-17

Niewątpliwie, największym wyzwaniem, które podniosło adrenalinę każdego żołnierza, było wykonanie skoku do wody (Jezioro Lednickie) z pokładu śmigłowca Mi-17. Zanim Terytorialsi przystąpili do tego zadania, musieli przejść instruktaż z personelem pokładowym PJOS. Kolejną weryfikacją był test z pływania pod okiem instruktorów z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz OSP Łubowo.              Trzecim – finalnym elementem  było sprawne przemieszczenie się sekcją na pokład śmigłowca, który wykonał lot nad jezioro a następnie skoki żołnierzy do wody, z tylnej rampy i dopłynięcie do brzegu. Każdy żołnierz miał na sobie podczas tego zadania kamizelkę do pracy na wodzie.

Nasze wspólne zajęcia miały na celu przeszkolenie żołnierzy 12. WBOT z metod desantowania z pokładu śmigłowca z „przyziemia” i z „zawisu”. Metoda ta jest stosowana w przypadku braku możliwości lądowania śmigłowcem w trudnym terenie. Ćwiczenia były także przygotowaniem do desantowania do wody, poprzedzonego lotem taktycznym. Na co dzień PJOS realizuje zadania na rzecz Wojsk Specjalnych.  Żołnierze WOT zapoznali się ze specyfiką naszych zadań i mogli zobaczyć, jakie możliwości daje użycie śmigłowca na współczesnym polu walki – tłumaczy ppłk pil. Piotr CIECHAN, dowódca PJOS.

Tego typu szkolenia to możliwość ćwiczenia interoperacyjności i wymiana doświadczeń z naszymi sąsiadującymi jednostkami. Łączy nas położenie – wszyscy jesteśmy żołnierzami z Wielkopolski. Na co dzień każda jednostka ma swoje określone zadania, wynikające m.in. z ustawy o obronie Ojczyzny. Możliwość przeprowadzenia takich ćwiczeń, jak to, umożliwia nam wszystkim nabywanie nowych umiejętności. Tym razem szkolenie było bardzo rozbudowane, bo na nasze zaproszenie odpowiedziała również Policja i Straż Pożarna, z którymi także szkolili się żołnierze – mówi dowódca 1. klp ze 124. batalionu lekkiej piechoty w Śremie.

Przyznaję, że dla wielu z nas skok do wody był walką ze swoimi słabościami. To ogromna adrenalina i emocje, ale cieszę się, że odważyłam się i o własnych siłach dopłynęłam do brzegu. Możemy być z siebie dumni. Wiele wyniosłam także ze szkolenia z Policją, która pokazała, że do samoobrony niekoniecznie potrzebna jest ogromna siła a odpowiednia technika – komentuje szer. Katarzyna z 1. Kompanii lekkiej piechoty w 124. blp.

Szkolenie z Policją, PSP i WOPR

Jednym z punktów nauczania podczas rotacji Terytorialsów na Polach Lednickich było szkolenie z policjantami. Żołnierze trenowali techniki interwencji, walki z tłumem, a także utrwalali zachowania chroniące własne bezpieczeństwo. Policyjni instruktorzy,  dzielili się swoją wiedzą, jak postępować w trudnych przypadkach z zachowaniem przepisów prawa i warunków bezpieczeństwa. Tego typu wiedza jest szczególnie przydatna dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Z kolei strażacy z PSP w Gnieźnie przeprowadzili szkolenie z zakresu używania urządzeń hydraulicznych, które okazują się niezbędne podczas wypadków komunikacyjnych. Żołnierze WOT każdego dnia poruszają się po drogach publicznych zarówno pojazdami służbowymi, jak i prywatnymi. Tego rodzaju szkolenia nie tylko przygotowują strażaków i żołnierzy do współdziałania, ale uczą także praktycznych umiejętności niezbędnych, np. podczas udzielania pomocy rannym  w wypadkach komunikacyjnych.

Ostatnim elementem ćwiczeń było ratownictwo wodne z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Bezpieczeństwo nad wodą jest szczególnie ważne w sezonie letnim, gdy Wielkopolanie chętnie spędzają czas nad akwenami. Żołnierze pod okiem instruktorów odświeżyli sobie techniki podejmowania osoby tonącej oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej