Akademia Nauk Stosowanych w Pile zaprasza na XV FESTIWAL NAUKI oraz na DRZWI OTWARTE

Edukacja Piła Wydarzenia

Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, kontynuując dzieło Uczelni od 2007 roku, organizuje XV Festiwal Nauki w Pile, który odbędzie się w dniach 4-8 kwietnia 2022 r., pod tytułem „PUNKT ZWROTNY”.

Przygotowując koncepcję tegorocznego Festiwalu kilka miesięcy temu, wydawało nam się, że będziemy koncentrować się na punktach zwrotnych – kluczowych momentach rozwoju nauki, wielkich jej sukcesach w rodzaju kosmicznych technologii,
a jeśli wspomnimy o trudnościach i porażkach, to tylko w kontekście ich przezwyciężania. I tak też się stało. W tegorocznym programie nie brakuje omówienia punktów zwrotnych w medycynie, terapii, naukach społecznych i świecie nauk ścisłych.
Jednak nadszedł 24 lutego 2022 r. – prawdziwy PUNKT ZWROTNY współczesnego świata, który każe nam przebudować cały system wartości i postrzegania świata.
Codziennie w przestrzeni medialnej jesteśmy świadkami przerażającej walki za naszą wschodnią granicą, a jej konsekwencji mieszkańcy całego kraju doświadczają w kontaktach z autentycznymi dramatami uchodźczymi.
Ze względu na te dramatyczne okoliczności, część Festiwalu zatytułowanych została  HEJ, SOKOŁY… Sąsiedzi, o których wiemy za mało, a poświęcona zostanie zagadnieniom tożsamości kulturowej i wartościom społecznym jednego z najmniej znanych najbliższych sąsiadów Polski.
Stąd zaplanowane zostały spotkania z Gośćmi m.in.:

  • Wiceprezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Polska-Ukraina” – drem Ryszarda Kupidurą,
  • byłym członkiem Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce oraz Ukraińskiego Towarzystwa Nauczycielskiego – Markiem Syrnykiem.

Jako przedstawiciele świata akademickiego, podejmiemy próbę przekucia tego tragicznego czasu – we wspólnotę wartości pokoju światowego. – podkreślają Organizatorzy.


Podczas Festiwalu nie zabraknie również pokazów, prezentacji przygodowych przez studentów i wykładowców, którzy przez 5 dni udowadniać będą, że świat nauki jest fascynującą przygodą.
Dlatego też, Uczelnia zaprasza uczniów szkół i wszystkich zainteresowanych naukami medycznymi, społecznymi i technicznymi.

Szczegółowy program XV Festiwalu Nauki 
(aktualizowany na bieżąco) znajduje się na stronie www.festiwal.ans.pila.pl
  • Aleksandra Fabiszak
    Kierownik Działu Rektora
    Rzecznik prasowy

    Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile