Postawmy na polską, zdrową żywność!

Biznes Edukacja Inwestycje kraj Rolnictwo Środowisko Zdrowie

POWIAT PILSKI. W niedzielę (3 kwietnia br.) o godz. 14:00 w Kościerzynie Wielkim (Sala Wiejska), gmina Wyrzysk, powiat pilski odbędzie się debata pt. “Zielona Niedziela” na temat rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

„Zielona Niedziela” jest inicjatywą Polskiego Stronnictwa Ludowego polegającą na zorganizowaniu w całej Polsce, w tym samym dniu i mniej więcej o tej samej porze, czyli 3 kwietnia 2022r., spotkań dotyczących problemów i  wyzwań stojących współcześnie przed polskim rolnictwem, przy jednoczesnym zaproponowaniu własnych odpowiedzi i rozwiązań. Spotkania mają być formą dialogu, tak, aby rolnicy, producenci i hodowcy, mogli przedstawiać swoje spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji panującej w sektorze rolnym i móc głośno wyrazić najważniejsze potrzeby rolnictwa i polskiej wsi. To rolnicy będą najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia, to ich głos ma być najważniejszy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dbałość o rolnictwo, utrzymanie produkcji rolnej i zwierzęcej, jest dzisiaj kwestią polskiej racji stanu. Polska gospodarka w tych trudnych czasach musi więc wzmacniać ważny, rolniczy filar, na którym jest oparta. Tymczasem problemów jest coraz więcej.

„Zielona Niedziela” stanowić będzie forum dyskusji, wymiany poglądów i spostrzeżeń na najważniejsze z nich:

  1. Przyszłość naszego narodowego rolnictwa w świetle nowych propozycji unijnej polityki – „Zielonego Ładu”, czy „Fit for 55″ wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Powinniśmy zapytać co obecnie robi rząd w celu zablokowania niekorzystnych dla Polski przepisów w ramach tych unijnych programów. Czy zmiany te nie uderzą w tak podstawowe kwestie jak zablokowanie swobody gospodarowania, znaczące obniżenie wydajności produkcji, czy niepotrzebne zwiększenie biurokratycznych procedur.
  2. Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie. Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, wytworzenie i magazynowanie rezerw strategicznych, wzmacnianie produkcji poprzez większe dopłaty do paliwa, nawozów, pasz. Czy polityka żywnościowa jest dzisiaj częścią polskiej myśli strategicznej?
  3. Problem spekulacji na rynkach nawozów. Skuteczniejsza ochrona uczciwej konkurencji i polityka antymonopolowa rządu na tej płaszczyźnie.
  4. Rosnąca inflacja, a wraz z nią galopujące w górę ceny nawozów i paliw, rosnące ceny produkcji.
  5. Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw w świetle utrzymania produkcji żywności – konieczność rozbudowy farm fotowoltaicznych, rozwoju biogazowni i farm wiatrakowych.
  6. Rozprzestrzenianie się ASF i grypy ptaków, likwidacja wielu polskich hodowli i gospodarstw.

Chcemy nie tylko rozmawiać o problemach, ale przedstawiając swoje pomysły na ich rozwiązanie wskazywać możliwość ich praktycznej modyfikacji na podstawie opinii uczestników. Polska wieś najlepiej zna swoje aktualne bolączki i jest w stanie wskazać na nie lekarstwo. „Zielona Niedziela” będzie możliwością wolnych wypowiedzi, zrobienia zbiorowej „burzy mózgów” i wyłonienia najistotniejszych postulatów, które następnie mogą być opracowane i przedkładane na poziomie samorządu i parlamentu.

 

  • Jan M. Pikulik, Prezes Zarządu PSL w Pile