Akcja Truck & Bus na 31 mandatów i 16 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. W dniach 12 i 13 października br. policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolo-prewencyjne pn. Truck & Bus. Sprawdzali stan techniczny samochodów ciężarowych oraz busów, uprawnienia do kierowania, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej, jak również czy osoby jadące jednym autem powinny mieć maseczki, czy też są zwolnione z tego obowiązku, bo wspólnie mieszkają.

Przez dwa dni funkcjonariusze złotowskiej ?drogówki? realizowali zadania w kolejnej edycji ogólnopolskich działań pod kryptonimem ?Truck i Bus?.

Celem akcji było zintensyfikowanie czynności kontrolnych ukierunkowanych na ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości występujących w przewozie osób oraz błędów związanych z wykonywaniem transportu drogowego.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie prowadzili kontrolę na ciągach komunikacyjnych naszego powiatu o szczególnie dużym natężeniu ruchu.

Podczas dwudniowej akcji policjanci skontrolowali łącznie 104 pojazdy w tym 53 samochody ciężarowe i 8 autobusów, zastosowali 13 pouczeń, nałożyli 31 mandatów karnych, skierowali także jeden wniosek o ukaranie do sądu oraz zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych.

Duża liczba ujawnionych nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego pojazdów ciężarowych świadczy to o tym, że wielu właścicieli próbuje oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że sprawny pojazd, odpowiedzialny kierowca eliminują w znacznym stopniu powstanie zagrożenia na drodze. Stan techniczny pojazdów w znacznym stopniu przyczynia się do wielu tragedii, o czym kierowcy zapominają. Brak wiedzy w tym zakresie powoduje lekceważące podejście do problemu. Niestety naganną praktyką wielu polskich kierowców, jest bagatelizowanie stanu technicznego samochodu. Niezależnie, czy będziemy prowadzić samochód osobowy, dostawczy, zawsze musimy mieć na względzie aby poruszać się samochodem, pozostającym w dobrej kondycji technicznej. Jak wskazują statystyki zły stan techniczny bardzo często jest powodem wypadku drogowego. To dlatego tak ważnym jest aby regularnie sprawdzać podzespoły w naszych samochodach. Okresowe badania techniczne raz w roku, nie są tylko wymogiem określonym w przepisach, ale po to, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i innym użytkownikom drogi.

W Polsce obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. Jest to szczególnie istotne, gdyż jak się okazuje, blisko połowa wypadków spowodowanych niedopatrzeniami technicznymi, wynika z braków w oświetleniu pojazdu. Drugą w kolejności przyczyną tego typu wypadków, są braki w ogumieniu. Ostatnią, kardynalną przyczynę stanowią usterki układu hamulcowego, czyli jednego z najważniejszych podzespołów w naszych autach.

Generalnie wymieniane są trzy elementy pojazdu, które należy sprawdzać z największą częstotliwością. Pierwszą jest ogumienie. Regularna kontrola ciśnienia w oponach oraz sprawdzanie grubości bieżnika, pozwoli zachować optymalne parametry, przyczepności do drogi. Ciśnienie w oponach najlepiej sprawdzajmy przynajmniej raz w miesiącu. Kolejnym istotnym układem, który zadecyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze, jest oczywiście układ hamulcowy. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny, za długość drogi hamowania naszego samochodu, a zatem przekłada się odpowiednio na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. Miejmy zawsze na względzie aby układ hamowania znajdował się w nienagannym stanie technicznym i nie bagatelizujmy pierwszych symptomów usterki. Objawy takie jak: opadanie pedału hamulca zbyt blisko podłogi, odczuwalne pulsowanie lub wydawanie niepokojących dźwięków przy hamowaniu, to pierwsze wskazówki, że układ hamowania nie funkcjonuje prawidłowo. Taki samochód należy niezwłocznie odstawić do warsztatu, celem zdiagnozowania i usunięcia usterki, w innym przypadku narazimy życie i zdrowie swoje oraz innych.

Do wizyty w warsztacie powinna nas też skłonić zapalona kontrolka ABS, wskazująca usterkę układu wspomagania hamowania. Oznacza ona, że nie możemy liczyć, że samochód w krytycznej sytuacji zareaguje tak jak byśmy tego oczekiwali. Ostatnim z trzech kardynalnie trywializowanych podzespołów, są światła w samochodzie.

Większość kierowców zwraca uwagę jedynie na funkcjonalność świateł mijania oraz drogowych, zapominając o konieczności posiadania również sprawnych kierunkowskazów oraz świateł stopu. Są one kluczowe w sygnalizowaniu innym kierowcom o naszych zamierzeniach oraz sytuacji przed nami. Odpowiednio wczesne ostrzeżenie światłami pozwala często, na uniknięcie wypadku drogowego.

Podkom. Maciej Forecki/KPP Złotów