Akcja ZNICZ 2020

Wydarzenia

Tegoroczne działania ZNICZ odbędą się w dniach 30.10 do 2.11 br. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach przycmentarnych. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura.

Działania pod kryptonimem ?ZNICZ”, polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Zmarłych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. – Bardzo liczymy na to, że te dni pamięci i zadumy, będą jednocześnie dniami bezpiecznego poruszania się po drogach, a nie dniami kolejnych drogowych tragedii ? apelują do kierowców policjanci służby ruchu drogowego z województwa wielkopolskiego.

JAK BYŁO W 2019 ROKU?

Było bezpiecznie ?  bezpieczniej niż w inne weekendowe dni. Nasze apele o właściwe zachowanie się i respektowanie przepisów prawa o ruchu drogowym przez kierowców i pieszych przynoszą efekty. Coraz więcej mieszkańców naszego województwa korzysta ze środków komunikacji zbiorowej, co ma niebagatelny wpływ na ruch pojazdów  w rejonach cmentarzy. Kierujący i piesi ze zrozumieniem stosują się do wprowadzonych zmian w organizacji ruchu oraz do poleceń policjantów kierujących ruchem. Tak w skrócie można podsumować działania ZNICZ 2019 przeprowadzone na terenie naszego województwa. 

Bez większych przeszkód odbywał się ruch wokół największych nekropolii woj. wielkopolskiego. Kierujący, którzy wybrali się na cmentarze samochodami ze zrozumieniem przyjmowali konieczność poruszania się w bardzo wolnym tempie, szczególnie w pobliżu poznańskiego cmentarza na Junikowie. Stosowali się również, bez zastrzeżeń, do poleceń policjantów kierujących ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach. Z roku na rok coraz więcej poznaniaków wybiera tramwaj i autobus, jako środek komunikacji w dotarciu do cmentarzy, co nie pozostaje bez korzystnego wpływu  na zatłoczenie ulic w pobliżu nekropolii.

WYPADKI

Niestety, nie obyło się również bez wypadków drogowych i to tych najtragiczniejszych w skutkach. Podczas 4-dniowych działań (od 31.10 do 03.11.2019 r.) w 39 wypadkach zginęły 4 osoby, a 46 zostało rannych.

NIETRZEŹWI

Podczas czterodniowych działań ZNICZ 2019 wielkopolscy policjanci zatrzymali 43 nietrzeźwych kierujących (w tym aż 9 osób 1.11.2019 r.); osób, których jazda mogła zakończyć się tragicznie, mogła również zakończyć czyjeś życie. 

CZY BĘDZIE BEZPIECZNIE ? TO ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH

Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy   jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu. 

Kliknij tutaj i zobacz zmiany w organizacji ruchu w naszym województwie 


Apelujemy o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych ? co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa ? szczególnie przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanych ? co jest prawnym obowiązkiem.

ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK

W dniach 31.10 i 01.11.2020 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2020 r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2020 r. w godz. 08.00-22.00

Łukasz Gruszczyński WRD KWP w Poznaniu/DPB