XXVI Puchar Karate W.S.I.Poland ? Trzcianka 2020

Najnowsze Sport Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. W niedzielę 25 października 2020 roku w hali sportowo-widowiskowej w Trzciance odbyły się finały XXVI Pucharu Karate W.S.I.Poland. Zawody zorganizował Trzcianecki Klub Karate przy współudziale finansowym Urzędu Gminy Trzcianka oraz Starostwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. W dwudniowej imprezie wzięło udział niemal 120 zawodniczek i zawodników z Debrzna, Szwecji, Człopy, Wielenia, Wałcza (miasto), Wałcza (gmina), Czarnkowa i Trzcianki.

Zawodom towarzyszyło Szkolenie Krajowe Karate W.S.I. zorganizowane przez związek sportowy World Shotokan Institute ? Poland, które prowadzili: Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/, Sensei Karolina Pytel /5 Dan/ oraz Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/. Szkolenie składało się z dwóch dwugodzinnych sesji treningowych. Na zakończenie szkolenia Sensei Zbigniew Ruta pochwalił wszystkich za determinację oraz zaangażowanie, ale wytknął także słabe strony w podejściu do zajęć niektórych zawodników. Generalnie, jak stwierdził, było to jedno z najlepszych szkoleń pod względem prezentowanego przez uczestników poziomu technicznego i zrozumienia samego karate. Dziękując wszystkim za obecność dodał, że to wspaniały prezent bowiem dzisiaj przypada ?Światowy Dzień Karate?, ustanowiony na pamiątkę spotkania wielkich mistrzów karate na Okinawie, którzy zbierając się 25 października 1936 roku wyznaczyli przyszłość tej sztuki walki w miejscu gdzie bije serce karate?

Finały XXVI Pucharu Karate W.S.I.Poland rozpoczęły się od hejnału i uroczystego wejścia Komisji Sędziowskiej. Mimo, że na trybunach nie było nikogo, ceremonia otwarcia turnieju odbyła się zgodnie z ustalonym porządkiem i protokołem. Po przedstawieniu sędziów pracujących pod przewodnictwem Przewodniczącej Komisji Sędziowskiej Sensei Karoliny Pytel-Ruta /5 Dan/, powitano reprezentacje klubowe oraz przeprowadzono ceremoniał sędziowski. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto rywalizację na dwóch planszach. W sumie rozegrano wszystkie z zaplanowanych 40 konkurencji we wszystkich kategoriach wiekowych i stopniach zaawansowania.

Wszyscy uczestnicy finałów starali się zademonstrować jak najlepiej, ale w niektórych konkurencjach poziom współzawodnictwa pozostawiał lekki niedosyt. Im dłużej trwały finałowe pojedynki, tym ich poziom był coraz wyższy aż w grupie brązowych pasów można było zobaczyć współzawodnictwo na naprawdę wysokim poziomie. Na wyróżnienie podczas całego turnieju zasługują zdobywcy dwóch miejsc pierwszych w kata i w kumite. Sztuka ta wśród białych pasów udała się następującym osobom: Kaja Krzemieniec (Debrzno), Borys Cofał (Wałcz), Adam Komorowski (Wieleń), Honorata Kociuba (Człopa), w grupie żółtych i pomarańczowych pasów: Zofia Michalska (Czarnków), Agnieszka Krzemieniec (Debrzno), zaś w grupie brązowych pasów: Julia Świstun (Wałcz). W grupie czarnych pasów pierwsze miejsce w formach (kata) oraz pierwsze miejsce w kumite (walki) zdobyli: Weronika Gwizdała (Wałcz) i Krzysztof Gwizdała (Wałcz).

Trzcianecki Klub Karate w turnieju reprezentowała liczna grupa złożona z ponad 30 zawodniczek i zawodników. Na gospodarzach zawsze spoczywa wielka odpowiedzialność dobrego zaprezentowania się podczas turnieju. Reprezentacja T.K.K. wywiązała się z tego zadania znakomicie zdobywając ogółem 42 medali w tym 6 złotych, 17 srebrnych i 19 brązowych. Pierwsze miejsca w swoich konkurencjach zdobyli: Stanisław Andrzejewski, Amelia Krupska, Gabriel Krupski, Patrycja Drzewiecka, Jakub Kłos oraz Wojciech Policha.

W nieoficjalnej klasyfikacji turnieju zwyciężyła reprezentacja Klubu Karate Tradycyjnego z Wałcza (73 pkt.), przed Klubem Karate Shotokan z Czarnkowa (72 pkt.) oraz Trzcianeckim Klubem Karate (71 pkt.). Jak bardzo wyrównana była to rywalizacja pokazują różnice zaledwie 1 punktu pomiędzy poszczególnymi klubami. Tak wyrównanego pojedynku w klasyfikacji drużynowej nie było od początku funkcjonowania związku sportowego W.S.I.Poland, a więc od 17 lat?

Organizację turnieju współfinansowała Gmina Trzcianka oraz Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki. Otrzymane dotacje przeznaczono na zakup trofeów sportowych (dedykowanych medali oraz pucharów), które prezentowały się bardzo okazale. Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują za okazane wsparcie!

Tekst i foto: trzcianka.pl