Aktywny Weekend z KAMA Run Czarnków

Czarnków Najnowsze Piła Sport Wydarzenia

W dniach 14-15 sierpnia, już po raz trzeci miała miejsce realizacja dorocznej letniej inicjatywy aktywizacji i integracji sportowej mieszkańców Miasta Czarnków i jego okolic, zorganizowana przez czarnkowskich biegaczy. W tym roku złożyły się na nią dwa wydarzenia – spływ kajakowy w malowniczym otoczeniu przyrodniczym Noteci oraz równolegle udział reprezentantów klubu w różnych edycjach lokalnych ogólnopolskiego IX Biegu Tropem Wilczym 2021. 

Zgodnie z popularnym hasłem “Nie samym bieganiem biegacze żyją”, pierwszy dzień Aktywnego Weekendu z KAMA Run – Akademia Biegowa Czarnków, upłynął pod znakiem spływu kajakowego członków i sympatyków klubu na Noteci, od Przystani Kotwica w Górze do rzecznego punktu przystankowego we Wrzeszczynie. Pogoda dopisała uczestnikom, a dobry trening kondycyjny, jaki dawał sport wodny – nagrodzony został wspólnym piknikiem po powrocie zorganizowanym transportem drogowym do Góry. Tam miała miejsce uroczysta dekoracja medalowa wszystkich uczestników klubowego biegowego Grand Prix 2021, a więc trzecim już segmentem zbiorczego medalu, wykonanego przez firmę Mechcad Projekty-Konstrukcje-Usługi. Tym razem za edycję letnią GP na dystansie 10,5 km. Uczestnicy spływu rozstali się w pozytywnych nastrojach, już oczekując przyszłorocznej okazji do ponownego sportowego spotkania nad wodą.

Natomiast dzień 15 sierpnia był okazją do udziału w największym biegu pamięci o zasięgu krajowym, jakim jest Bieg Tropem Wilczym, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, walczących po 1945 roku z sowietyzacją Polski. W ramach tej inicjatywy na startach zawodów stanęło trzech reprezentantów KAMA Run. W Murowanej Goślinie Marek Szuta zajął miejsce 14 w klasyfikacji open oraz 2 miejsce w kategorii M-50 mężczyzn, a Jacek Mituta miejsce 12 open, plasując się jednocześnie na 1 miejscu w kategorii M-40 mężczyzn. Z kolei Paweł Garstka wziął udział w najbliższej rejonowo edycji biegu w Pile, gdzie organizatorzy nie przewidzieli wprowadzenia klasyfikacji wiekowej i pomiaru czasu zawodników, lecz jedynie wyróżnienie indywidualne pucharami trzech najlepszych uczestników, którzy pierwsi zameldowali się na mecie dystansu niecałych 5 km.

Równolegle odbyła się krótsza wersja biegu na symbolicznej odległości 1963 m – nawiązującej do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Opisane warunki pilskiej rywalizacji, nadawały jej bardziej kameralny charakter – lecz zrekompensowane to zostało urokliwymi okolicznościami przyrody pobliskiego Jeziora Piaszczystego, losowaniem nagród rzeczowych i wspólnym poczęstunkiem. Zarówno w Murowanej Goślinie, jak i Pile – wszyscy uczestnicy imprezy sportowej zostali nagrodzeni medalami tegorocznej edycji biegu, będącymi drugim „kawałkiem” układanki większego objętościowo medalu, przewidzianego za udział w imprezie dla lat 2020-2022. Ale najważniejszy był oczywiście hołd oddany Wyklętym 1944-1963. Biegnąc w całej Polsce wszyscy zawodnicy, symbolicznie, przywracali do życia zapomnianą partyzancką armię podziemną. Dlatego zawsze warto powtarzać – szanujmy przeszłość, zbierajmy okruchy pamięci, nie tylko zbiorowej, ale i tej naszej – lokalnej.

Obie inicjatywy Aktywnego Weekendu, zarówno własna klubowa związana z sportem wodnym, jak i druga, ogólnopolska – łączyła pozytywna atmosfera sportowego święta, integracja środowiska społeczności lokalnych oraz okazja do dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wpisywało się to idealnie w myśl przewodnią corocznej inicjatywy czarnkowskiego stowarzyszenia biegowego – sport jest zdrowiem, pasją, sposobem na zmianę trybu życia na   lepsze. I z tym właśnie przesłaniem na pewno planowana będzie przyszłoroczna edycja aktywności z KAMA Run.

Paweł Garstka    KAMA Run – Akademia Biegowa Czarnków