Alkohol i prędkości to główne przyczyny wypadków drogowych

Interwencje Na sygnale Wydarzenia Złotów

Pomimo wielu działań profilaktycznych, kampanii medialnych oraz zwiększenia kwot mandatów, nadal zatrzymywani są kierowcy przekraczający prędkość. Prowadzone działania „Prędkość” mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W miniony piątek (14.10) na terenie powiatu złotowskiego, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego, złotowskiej jednostki prowadzili działania pn. „PRĘDKOŚĆ”. Głównym celem działań jest zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Policjanci kontrolowali również stan trzeźwości kierowców oraz sprawdzali czy posiadają zapięte pasy bezpieczeństwa. Do działań wykorzystany został sprzęt pomiarowy i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Skontrolowano łącznie 61 pojazdów, które poruszały się po drogach powiatu. W trakcie tego dnia policjanci ujawnili łącznie 34 wykroczenia, z czego 31 dotyczyło przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Największą liczbę wykroczeń, stanowiły przekroczenia w przedziale od 31 do 40 km/h, za co policjanci zgodnie z taryfikatorem, nakładali mandat w wysokości 800zł. Najbardziej rażącym wykroczeniem było przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. W Lędyczku, 38 letni kierowca z Chojnic kierując busem jechał z prędkością 105km/h przy obowiązujących 50. Stracił uprawnienia do kierowania na trzy miesiące, a jego sprawą zajmie się Sąd.

Przypominamy, że już od dłuższego czasu obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian.

mł.asp. Damian Pachuc