PIŁA. Kolejny raz udało się potwierdzić, że świat nauk ścisłych jest fascynujący! Potwierdzić mogą to uczestnicy i organizatorzy 6. Pikniku Technicznego. Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, przygotował mnóstwo atrakcji ? wykłady i pokazy, które miały zachęcić do zgłębiania tajemnic świata nauki. Uczniowie mogli przekonać się m.in.: do czego można wykorzystać sterowniki programowalne, jak działają tachografy cyfrowe i środki mocujące, jak zaprogramować roboty, jakie funkcje spełnia endoskop w badaniach silników spalinowych; jak wygląda projektowanie i badanie mieszanki betonowej, jak działają układy hydrauliczne i pneumatyczne. Nie zabrakło także fizyki wokół nas, czyli dźwięku, energii i światła w akademickim, pokazowym wydaniu.
Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w konkursach, przygotowanych przez wykładowców i studentów. Świetną zabawą okazały się: chemiczne party, geodezja na wesoło, konkurs dokręcania śruby.
Bardzo ciekawe pokazy zaprezentowały firmy partnerskie PWSZ w Pile. Firma HYDRO, pokazała m.in. jak działają obrabiarki CNC ? 5 osiowe; KM Serwis ? pokazała diagnostykę komputerową zestawu ciągnik siodłowy wraz z naczepą; Toyota Ukleja ? charakterystykę pojazdu hybrydowego; Hjort Knudsen – technologie stosowane w nowoczesnych meblach; Zakład Rolniczo-Przemysłowy ?Farmutil HS? – nowoczesne technologie utylizacji – odnawialne źródła energii; Lenso ? prezentacje automatycznego systemu do skanowania 3D.
Uczestnicy mogli zapoznać się również z działaniami firmy Quad Graphics oraz Colours Factory, a prezes spółki GWDA dr inż. Tomasz Wojciechowski ? przedstawił rolę techniki w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Po części eksperymentalno-pokazowej, odbyła się część bardziej oficjalna. Seminarium FSN-T NOT Rady Regionalnej w Pile, które współorganizowała także PWSZ w Pile. Seminarium było wyrazem uczczenia Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać m.in. wykładu ?Polscy inżynierowie ? historie prawie zapomniane?, który wygłosił dr hab. Stanisław Różański, prof. PWSZ w Pile. ?Udział górników i geologów w odbudowie i rozwoju górnictwa oraz w pozyskiwaniu zasobów naturalnych polski i kształceniu kadr? ? przedstawił inż. Wojciech Kicman (Członek SITPNiG Oddział w Pile); a inż. Lech Żak – Prezes SEP Oddziału Pilskiego, omówił temat ?Elektrycy dla niepodległej?.
Podczas Seminarium wręczono również wyróżnienia i medale oraz wysłuchać można było krótkich koncertów uczennic Szkoły Muzycznej w Pile (Gracjany Huk i Angeliny Litwinienko) oraz wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile (Michaliny Zgaińskiej, Zuzanny Tymper i Jagody Pachowicz).
A. Fabiszak, PWSZ Piła