ARESZT ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD RODZINĄ

Inwestycje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci Posterunku Policji w Mirosławcu zatrzymali 27 letniego mężczyznę, który przez okres trzech lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad najbliższymi. Postanowieniem Sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Za przestępstwo znęcania się grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policjanci interweniowali wobec 27 latka, który wszczynał awantury domowe. Mężczyzna groził swojej żonie oraz kilkuletnim dzieciom pozbawieniem życia, stosował wobec rodziny przemoc psychiczną i fizyczną jak i w wulgarny i obraźliwy sposób odnosił się do domowników szarpiąc za ubrania, uderzając po  całym ciele, popychając.

W związku z tym w marcu tego roku prokurator zastosował wobec sprawcy przemocy środek w postaci dozoru policji, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakazu opuszczenia mieszkania.  27 latek nie stosował się do zastosowanych środków.  Funkcjonariusze zebrali dowody świadczące o tym, że 27 – latek po raz kolejny dopuścił się przemocy wobec członków swojej rodziny oraz  innych osób, które interweniowały względem zachowań sprawcy.

Agresor został zatrzymany. Ponieważ wcześniejsze środki zapobiegawcze nie przyniosły oczekiwanego skutku, dlatego też policjanci wnioskowali do Prokuratury o zastosowanie najbardziej dotkliwego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sędzia po zapoznaniu z dowodami przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Za znęcanie się nad rodziną 27-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o przerwanie przemocy do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. Swój apel funkcjonariusze kierują również do osób pokrzywdzonych przemocą. Osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Aby przerwać przemoc w tym celu należy złożyć zawiadomienie.

  • KPP Wałcz, 
  • fot. iStock