BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM POD “CZUJNYM OKIEM” POLICYJNEGO DRONA

Chodzież Interwencje Na sygnale Wydarzenia

Chodzieska “drogówka” wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadziła działania w rejonie przejść dla pieszych. To kolejna już akcja z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego.

To nie pierwsze i nie ostatnie tego typu działania na terenie naszego powiatu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tym razem działania ukierunkowane były w głównej mierze na bezpieczeństwo pieszych w rejonie przejść dla pieszych, natomiast “czujne oko” policyjnego drona wychwytywało także inne wykroczenia, które mają wpływ na bezpieczeństwo.

Operator policyjnego drona, każdorazowo po zauważeniu wykroczenia, informował o tym fakcie patrol ruchu drogowego, który następnie zatrzymywał do kontroli drogowej sprawcę wykroczenia. W ten sposób, podczas niespełna 3 godzin pracy urządzenia, ujawniono 26 wykroczeń, w tym: 1 dotyczyło wyprzedzania pojazdu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, 1 omijania pojazdu przed przejściem dla pieszych, 6 korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, 8 wykroczeń związanych z tym, że kierowcy lub pasażerowie nie korzystali z pasów bezpieczeństwa, 3 pieszych przechodziło w miejscu niedozwolonym. W 7 przypadkach skierowane będą wnioski do sądu o ukaranie.

Tym, którzy podważają zasadność takich działań wyjaśniamy, że chodzieska Policja od początku roku odnotowała wzrosty w zakresie wypadków oraz kolizji drogowych z udziałem pieszych. Na 14 wypadków drogowych aż 6 jest z udziałem pieszych. Jeśli chodzi o kolizje drogowe, to także odnotowaliśmy wzrosty w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W tej chwili mamy już 5 kolizji z udziałem pieszych. Co niezwykle istotne, do wszystkich tych zdarzeń doszło na przejściu dla pieszych.

Policja w Chodzieży apeluje o rozwagę na drodze i zapowiada kolejne tego typu działania.

KPP Chodzież, fot. iStock