Bezpłatna szkoła rodzenia w pilskim szpitalu!

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Na oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Specjalistycznym w Pile uruchomiono szkołę rodzenia z poradnią karmienia piersią. Założyły ją i prowadzić będą położne oddziału, wsparte przez lekarza, dietetyka, fizjoterapeutę, psychologa. Szkoła jest bezpłatna.   


– To kolejne zmiany w szpitalu  na lepsze. Przypomnę: w 2016 roku urządziliśmy punkt przyjęć planowych. W 2018 roku otworzyliśmy pracownię elektrofizjologii na oddziale kardiologicznym, otwieraliśmy dwa gruntownie zmodernizowane i na nowo wyposażone oddziały: nefrologię ze stacją dializ i oddział ratunkowy. W ubiegłym roku  uruchomiliśmy kolejne poradnie w szpitalu. Śmiało mogę powiedzieć, że te wszystkie inwestycje, to koszt ponad 20 mln zł. W tym roku zaplanowaliśmy naszym budżecie 2 mln na budowę oddziału chemioterapii w szpitalu ? mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile podkreśla, że wszystkie jego działania mają na celu uczynić pilski szpital przyjazny pacjentom.
– Szkoła rodzenia to kolejny krok, który ma sprawić, by przyszłe mamy jak i pacjentki oddziału razem z noworodkiem czuły się u nas komfortowo. Pozyskaliśmy dodatkowy kontrakt  NFZ na dietę dla ciężarnych kobiet oraz matek po porodzie. To kolejny argument, by decydować się na poród w pilskim szpitalu, bo opieka jest kompleksowa.

W szkole rodzenia i poradni laktacyjnej edukacja obejmuje duży blok tematyczny, ale szkoła przede wszystkim przygotowuje kobietę do porodu i uczy  jak pielęgnować noworodka i się nim opiekować.
– Naszym atutem jest bliskość bloku sali porodowej, którą przyszłe mamy podczas edukacji także poznają. Chcemy, by były jak najlepiej przygotowane do porodu na naszym oddziale, by się z nim oswoiły i wiedziały o nim jak najwięcej, podobnie jak ojcowie, którzy są dla swoich partnerek ogromnym wsparciem ? mówi Katarzyna Pochylska, położna, oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego.

Edukacja obejmie również badania profilaktyczne kobiet. Zajęcia kierowane są do kobiet od 27 tygodnia ciąży, które chcą urodzić swoje dziecko w Szpitalu Specjalistycznym Pile, obejmuje również partnerów kobiet.
Numer tel. do szkoły rodzenia: 67 210 63 31

Opis szkoły
Punkt składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze to sala laktacyjna i dietetyczna, w której postawiono specjalny fotel dla karmiących mam oraz przewijak.
– Tu pacjentki mogą karmić malucha piersią, mają zapewnioną intymność, czuwa przy nich położna, jeśli występują jakieś kłopoty z karmieniem i we wszystkim pomaga. Tu również dietetyk będzie udzielał mamom karmiącym cennych rad ? mówi Katarzyna Pochylska, pielęgniarka oddziałowa.
W przypadku, kiedy noworodek znajdzie się na oddziale neonatologicznym wsparcia mamom również w karmieniu udzieli Joanna Sobczak, pielęgniarka oddziału neonatologicznego.
– Staramy się, by mama nie traciła kontaktu z noworodkiem, który nawet jak jest wcześniakiem, również może być przez nią karmiony piersią ? dodaje.
W drugim pomieszczeniu znajdują się miękkie fotele dla ciężarnych i krzesełka dla tatusiów. Tu odbywać się będą ćwiczenia oraz zajęcia teoretyczne przygotowujące do porodu.
– Zakładamy jednocześnie zajęcia dla 5 par. Tu przyszłe mamy będą ćwiczyć oddechy, pozycje wygodne przy porodzie i uprawiać gimnastykę, która poprawi ich kondycję fizyczną ? wyjaśnia Patrycja Kollasa, położna bloku porodowego.

Pozostałe zmiany na oddziale
Zmiany jakie dokonują się w szpitalu jeśli chodzi o ginekologię i położnictwo idą w kierunku kompleksowej opieki nad pacjentką.
Na I piętrze ? poradnia położniczo ? ginekologiczna, wkrótce zostanie przeniesiona do nowo wyremontowanych pomieszczeń.
Punkt przyjęć na oddział również został zmodernizowany. Jest poczekalnia dla pacjentek z sanitariatem, pokój badań z osobnym pomieszczeniem dla pacjentek.
Na oddziale sale porodowe zostały całkowicie odmienione. Posiadają profesjonalne łóżka, które można dostosować do każdej pozycji rodzącej, nowoczesną aparaturę, przytulne wnętrze.

Warto rodzić w Pile!
Nowa jakość już przyniosła efekty. Pilski szpital w 2019 roku w rankingu fundacji ?Rodzić po ludzku? zajął 5 miejsce w Wielkopolsce na 35 placówek, to skok w górę z 19. miejsca.
Na oddziale wzrosła również liczba porodów, w 2019 na świat przyszło tu 1005 dzieci, a tylko w styczniu 2020 roku 98. To rekord!

Powiat Pilski