Nauka dowodzenia drużyną

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Kilkudziesięciu kandydatów z dwóch województw jest już na półmetku walki o pierwszy stopień podoficerski. W weekend przyszli kaprale zostali poddani trudnym zadaniom na obiektach European Security Academy we Włościejewkach. Gospodarzem kursu podoficerskiego SONDA jest 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Przeprawa na linie nad zbiornikiem wodnym, przeprawa pontonowa czy pokonywanie toru przeszkód na czas – to kilka zadań, jakie postawili kursantom starsi podoficerowie dowództwa, którzy przygotowali szkolenie. Każdy żołnierz musiał pokazać się z jak najlepszej strony w roli dowódcy drużyny. Co zatem oceniali instruktorzy na poszczególnych punktach? Po pierwsze sprawne wykonanie zadania przez zespół, ale przede wszystkim umiejętność dowodzenia. Zadaniem lidera było rozdzielenie zadań oraz wyznaczenie najmocniejszych żołnierzy w drużynie. Zadaniem dowódcy jest wspieranie i podtrzymywanie wysokiego morale swojego zespołu. Kapralami mogą zostać tylko najlepsi żołnierze.
O stopień podoficerski w Wielkopolsce walczą żołnierze terytorialnej służby wojskowej z 12. WBOT i 7. PBOT. Nad ich wyszkoleniem czuwają instruktorzy oraz Starsi Podoficerowie Dowództwa wielkopolskiej brygady. Weekend był dla nich sporym wysiłkiem. Żołnierze walczyli ze swoimi słabościami, ale nie zapominali, że siła tkwi w drużynie (w myśl zasady: drużyna jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo).
Podczas kursu SONDA, ważnym aspektem są zajęcia z „lidership”. Żołnierze walczący o dwie belki biorą na siebie odpowiedzialność za drużynę. W przyszłości, Ci ludzie mają zostać dowódcami drużyn i sekcji. Muszą nauczyć się stawiać zadania i pracy w zespole. Konieczne jest poznanie atutów swoich ludzi – tłumaczy st. chor. Mariusz SKORYNA, starszy podoficer 124. blp w 12. WBOT.
Leadership
Każdy żołnierz tym razem na zadania musi spojrzeć z perspektywy instruktora- dowódcy. W miniony weekend przyszli podoficerowie stawili czoła wielu zagadnieniom. W swoich sekcjach pokonywali przeszkodę wodną za pomocą pontonów oraz przeprawiali się na linie. W przypadku, gdy jeden z członków sekcji nie wykonał zadania, dowódca wyznaczał żołnierza, który drugi raz musiał podjąć trud linowej przeprawy przez akwen. SPD sprawdzali również, jak żołnierze radzą sobie z poruszaniem się w budynkach. Do tego celu wykorzystano miasteczko „Mogadisz”, którym dysponuje ESA. W przerwach, żołnierze trenowali elementy crossfit. Noc również upłynęła pod znakiem pracy. Przyszli podoficerowie odbyli zajęcia z topografii.
Ostateczną weryfikacja ich umiejętności będzie egzamin końcowy. Poziom wiedzy i umiejętności dowódcze sprawdzać będą instruktorzy 12. WBOT, którzy poddają terytorialsów ocenie każdego dnia oraz instruktorzy ze Szkoły Podoficerskiej SONDA. Zwieńczeniem kursu będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych dwóch belek.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”