Bezrobocie niższe niż prognozowano?

kraj Najnowsze Polityka Praca

5,5 proc. wyniosła stopa bezrobocia w styczniu br. według Głównego Urzędu Statystycznego. – Bezrobocie było więc niższe, niż prognozowaliśmy. To bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,5 proc. wobec 5,4 proc. w grudniu 2021 r.

– Odnotowaliśmy nieznaczny wzrost bezrobocia w stosunku do grudnia ubiegłego roku, co nie jest niczym dziwnym w okresie zimowym, spodziewaliśmy się drobnych wahań w tych miesiącach. To, co warto podkreślić, to fakt, że w styczniu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła według GUS 6,5 proc. W tym roku wynik jest dużo lepszy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje szefowa resortu rodziny, w styczniu br. bezrobocie było niższe, niż prognozowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Z naszych szacunków wynikało bowiem, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia wynosiła 5,6 proc. To bardzo dobra wiadomość. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna i lepsza niż przed rokiem – wskazuje minister Maląg.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy według danych GUS wyniosła w styczniu br. 927,1 tys.