Biskupin powróci do przeszłości – w sobotę rusza festyn archeologiczny

Najnowsze Regiony Wydarzenia

BISKUPIN. Po roku przerwy do Biskupina wraca Festyn Archeologiczny. XXVI edycji przyświecać będzie hasło “Powrót do przeszłości”. Impreza startuje 11 września i potrwa cztery dni.

XXVI Festyn Archeologiczny to tradycyjnie program wypełniony atrakcjami. Zabierzemy was w przeszłość odległą, do epoki kamienia, czasów łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników. Odwiedzimy metalurgów z epoki brązu, bursztynnika, poznamy tajniki pracy tkaczek i farbiarek oraz odwiedzimy pracownię garncarza. Wioskę piastowską na czas festynu we władanie wezmą rzemieślnicy, którzy pokażą, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin, biżuterię i zdradzą niektóre tajniki swojej pracy.

Festyn Archeologiczny to przede wszystkim okazja do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

Do walki na polu bitwy staną wojownicy wczesnośredniowieczni. Można też będzie obejrzeć pokaz sokolniczy ptaków drapieżnych, których niegdyś powszechnie używano do polowań. Swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentują kaskaderzy konni, a jeśli macie ochotę do tańca, to w sobotę zapraszamy na koncert zespołu “Żywiołak” i koncerty grupy “Daj Ognia” oraz Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl”.

Wszystkie punkty festynowego programu skierowane są do osób w różnym wieku, jednak przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych odbiorców.

W strefie dziecięcej znajdzie się Zagroda kmiecia, w której można będzie zobaczyć dawniej używane przedmioty codziennego użytku, spróbować swych sił w mieleniu mąki na żarnach obrotowych czy… urządzić pranie z użyciem tary.

Na czas Festynu Zagroda Wisza zamieni się w Wioskę Ginących Zawodów, w której będą odbywać się warsztaty rękodzielnicze, a także będzie można obejrzeć narzędzia, jakimi posługiwali się kołodziej i bednarz. Chętni będą mogli także spróbować swych sił w “średniowiecznym paintballu” – strzelaniu z łuku czy przenieść się w przeszłość za pomocą gogli VR. W weekend dzieci będą też miały okazję wypróbować zabawkę systemową PLAYMOBIL.

Powracamy do przeszłości, a wszystkie atrakcje będą podane w sposób bezpieczny, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

(biskupin.pl)