Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Biorąc pod uwagę dużą liczbę potrąceń w obrębie przejść dla pieszych oraz organizowane akcje profilaktyczne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, stwierdzić niestety należy, że przejścia dla pieszych wcale nie są bezpieczne! W związku z tym apelujemy o zachowanie wyjątkowej ostrożności i rozpoczynamy akcję pn. ?Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!?

W 2018 roku na terenie powiatu pilskiego doszło do 32 zdarzeń z udziałem pieszych, w tym 6 wypadków, 26 kolizji.1 osoba zginęła, a 5 zostało rannych. W 2019 roku do dnia 25 września doszło do 32 zdarzeń, w tym 8 wypadków, 24 kolizji. Również 1 osoba zginęła, a 7 zostało rannych. Należy zwrócić uwagę, że za tymi liczbami kryją się ogromne rodzinne dramaty!!! A do końca roku zostały 3 miesiące…

Wszystkie te zdarzenia miały miejsce w obrębie przejść dla pieszych. Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakim jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd.

Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

Dodatkowo często kierujący pojazdami tłumaczą, że słabo oświetlone są miejsca, gdzie poruszają się piesi. Od 01 października br. rozpoczęliśmy na terenie powiatu pilskiego akcję pn. ?Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!?.

Policjanci w okresie jesiennym, każdego dnia w godzinach porannych i popołudniowych będą ?błyskać? światłami oznakowanych radiowozów przy przejściach dla pieszych na terenie powiatu pilskiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności właśnie w tych miejscach oraz w ich obrębie.  Mundurowi podczas akcji, która potrwa w okresie jesiennym, będą reagować na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.

 

Jako, że akcja będzie odbywać się na terenie całego powiatu pilskiego, funkcjonariusze będą również przypominać niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcać do korzystania z tych elementów również na terenie miasta Piły. Mundurowi będą podkreślać, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo. Dodatkowo policjanci będą rozdawać pieszym ulotki prewencyjne.

Podkom. Żaneta Kowalska

KPP Piła