Borne Sulinowo – miasto widmo

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Podróże Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Niedzielny wypad za miasto to najlepsza alternatywa dla siedzenia w fotelu przed telewizorem. Warto wykorzystać słoneczną pogodę i zwiedzić miejsca, które kryją w sobie ciekawą historię, które są pięknie zapomniane, te z tak zwaną “duszą”,  a także te, które intrygują, niepokoją i jak magnes przyciągają…  Jednym z takich miejsc jest Borne Sulinowo. Miasto widmo.

Borne Sulinowo (?????-????????) – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, położone nad jeziorem Pile.

Po II wojnie światowej, kiedy wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Polski, Borne Sulinowo przestało istnieć na mapach. Oficjalnie był to teren leśny ze strefą zamkniętą, do której wstęp mieli tylko wybrani. Nie prowadziły tu żadne drogi, a cały teren owiany był tajemnicą.

Borne Sulinowo zamieszkiwało 50 tys osób. Byli to stacjonujący tu przez prawie pół wieku żołnierze Armii Czerwonej wraz ze swoimi rodzinami. Oprócz domów mieszkalnych znajdowała się tu również szkoła, szpital, kino, teatr, sala koncertowa, dyskoteka i sklepy. Borne miało nawet lokalną telewizję, która transmitowała m.in. programy z Moskwy.

12 października 1992 wojsko rosyjskie ostatecznie opuściło Borne Sulinowo. W kwietniu 1993 miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym. Z dnia na dzień, miejscowość stała się dostępna dla wszystkich.

Mimo, że od tego czasu minęło niemal 30 lat,  w mieście wciąż zobaczyć można wiele opuszczonych budynków, które pełniły rolę magazynów, wartowni i miejsc zamieszkania stacjonujących tu żołnierzy.

Miejscowość ta niektórym wciąż przypomina wyglądem radziecką bazę wojskową. I wciąż budzi  w nich lęk i niepokój.

 

 Dom Oficera (dawne kasyno oficerskie)

 

 Bunkry poligonowe w lasach Bornego Sulinowa 

 

Radziecki cmentarz wojskowy w Bornem Sulinowie

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Polskich i Radzieckich

Fot. (Red.)

 Źródło: polskazachwyca.pl