Bracia od transformatora złapani na gorącym uczynku. I z prochami

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Złotowie udaremnili kradzież i zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy usiłowali dokonać kradzieży transformatora elektrycznego wartości 30 tysięcy złotych. Ponadto jeden ze sprawców odpowie za posiadanie amfetaminy. Mężczyźni usłyszeli zarzuty i przyznali się do winy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie miało swój początek w nocy z 01 na 02 grudnia br. około 03:30. Dyżurny złotowskiej jednostki po uzyskaniu zgłoszenia dotyczącego próby kradzieży transformatora elektrycznego w miejscowości Kleszczyna, skierował na miejsce policjantów Wydziału Prewencji.

Policjanci po przybyciu na miejsce, na teren dawnej firmy Mag Bud zauważyli w pobliżu transformatora dwóch mężczyzn. Jeden z nich znajdował się w samochodzie Volkswagen Bora zaparkowanym kilka metrów od transformatora, drugi siedział na słupie na którym znajdował się transformator.

Mężczyźni początkowo twierdzili, że przypadkiem znaleźli się w tym rejonie i tylko oglądają transformator. Policjanci nie dali jednak wiary tym  zapewnieniom, ułożyli wszystko w logiczną całość i duet mężczyzn podejrzanych o usiłowanie kradzieży transformatora natychmiast trafił za kraty policyjnego aresztu. Sprawcami okazali się być bracia w wieku 22 i 26 lat, mieszkańcy powiatu nakielskiego.

Przybyła na miejsce zdarzenia grupa dochodzeniowo – śledcza, wykonała  wszystkie niezbędne czynności przy tego typu zdarzeniu. Podczas przeszukania samochodu, którym przemieszczali się mężczyźni, policjanci ujawnili i zabezpieczyli woreczek strunowy z zawartością białego proszku, należący do 26- latka. Wstępne badanie wykazało, że w woreczku była substancja psychotropowa w postaci amfetaminy.

Pracownik firmy ENEA ustalił, że transformator został trwale uszkodzony,  gdyż doszło do jego rozhermetyzowania. Straty jakie spowodowali sprawcy sięgnęły trzydziestu tysięcy złotych.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom  zarzutów usiłowania dokonania kradzieży. Za popełniony czyn grozi im do 5 lat więzienia Ponadto 26 – latek usłyszał posiadania środków psychotropowych wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za co grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

IW, KPP Złotów