30 lat temu, w dniu 1 czerwca 1990 roku, Adam Szejnfeld, ówczesny przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Szamocinie i jednocześnie członek Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile, został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin. Stał się tym samym pierwszym niekomunistycznym nowo wybranym burmistrzem nie tylko w tej gminie, czy w ówczesnym Województwie Pilskim, ale w całej Polsce*.
Adam Szejnfeld jest obecnie senatorem RP, a wcześniej był posłem do Parlamentu Europejskiego, posłem na Sejm RP oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, ale w swojej karierze politycznej przez osiem lat był także samorządowcem.
W 1990 roku, po wyborach do Rad Gmin, które odbyły się 27 maja, został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w Polsce. Swój urząd objął w dniu 1 czerwca 1990 roku. Jako działacz samorządowy pełnił funkcję radnego Miasta i Gminy Szamocin, był członkiem Rejonowej Rady Zatrudnienia w Chodzieży, wiceprzewodniczącym Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego w Pile, a także wiceprezesem Stowarzyszenia ?Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych? w Poznaniu. Poza funkcjami czysto samorządowymi pełnił w społeczności lokalnej także wiele innych. Był na przykład także prezesem Klubu Sportowego KS ?Sokół? Szamocin.
Jako burmistrz Szamocina został zaliczony przez dziennikarzy ?Tygodnika Pilskiego? do grona dziesięciu najlepszych wójtów i burmistrzów w Województwie Pilskim, później aż kilkanaście razy był laureatem dziennikarskiego plebiscytu ?Człowiek Roku? w kategorii ?Polityka?, który obecnie prowadzi grupa medialna Polska Press i Głos Wielkopolski.
Jako przykłady efektów jego pracy w czasie pełnienia funkcji burmistrza Miasta i Gminy można przytoczyć:
- Ochrona Środowiska
- Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków
- Budowa jednego z największych i najbardziej nowoczesnych na ówczesne czasy w Wielkopolsce wysypisk śmieci.
- Budowa kolektorów sanitarnych
- Remont i rozbudowa kanalizacji burzowej oraz odcięcie od niej nielegalnych przyłączy ścieków.
III. Budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe
- Budowa pierwszych i przez wiele lat jedynych w Wielkopolsce mieszkań komunalnych oraz remonty istniejących mieszkań zasobów komunalnych.
- Przygotowanie i uzbrojenie pod budownictwo mieszkaniowe oraz rekreacyjne 16 ha gruntów w letniskowej wsi Laskowo.
- Stworzenie strefy rozwoju gospodarczego pod działalność przemysłową w Szamocinie
- Infrastruktura
- Budowa wodociągów wiejskich
- Budowa dróg i ulic
- Budowa nowoczesnych chodników, parkingów i zieleni miejskiej
- Przegotowanie projektowe budowy sieci ścieżek rowerowych, co w ówczesnym czasie było bezprecedensowym przykładem przewidywania rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i społecznej.
- Kultura, rekreacja i sport
- Budowa nowoczesnego boiska piłki nożnej wraz z rewitalizacją zabytkowego zaplecza socjalnego przystosowanego do nowoczesnych potrzeb sportu
- Stworzenie ośrodka rekreacyjnego nad Jeziorem Miejskim z plażą, pomostami, polem namiotowym i kempingowym wraz z remontem i rewitalizacją zabytkowych ?Łazienek?
- Wspieranie organizacji Mistrzostw Polski w motolotniach
- Organizacja siłowni miejskiej
- Reorganizacja oraz nadanie nowej funkcjonalnej roli bibliotek i Domu Kultury
- Wsparcie powstania i działalności Teatru ?44? oraz Stowarzyszenia ?Stacja Szamocin?
- Tradycja i historia
- Odbudowa zburzonego w 1939 r. przez hitlerowców Pomnika Wolności poświęconego Powstańcom Wielkopolskim
- Renowacja nagrobków Powstańców Wielkopolskich
- Stworzenie i coroczne przeprowadzanie konkursu pod nazwą ?Tu mieszkam, tu żyję?, który przetrwał trzy dekady i jest organizowany do dnia dzisiejszego.
- Nowe technologie
- Komputeryzacja i informatyzacja urzędów oraz jednostek podległych Urzędowowi Miasta i Gminy, jako jeden z pierwszych projektów tego typu w całej Wielkopolsce.
W czasie urzędowania i w następnych latach Adam Szejnfeld za swój wkład w rozwój Miasta i Gminy Szamocin był wielokrotnie nagradzany. Co ważne, najważniejsze uznanie pochodziło od jego politycznych konkurentów i przyznawane było także wiele lat już po zakończeniu jego kariery samorządowej, co jeszcze bardziej uwiarygadnia stopień jego zaangażowania w rozwój gminy. Oto przykłady uhonorowania Adama Szejnfelda, wcześniej radnego i burmistrza Szamocina:
- Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Szamocin ? tytuł nadany przez Radę Miasta i Gminy Szamocin ?Za wkład w rozwój miasta i gminy?, 2010 r.
- Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin” ? odznaczenie nadane przez Radę Miasta i Gminy ?Za zasługi dla miasta i gminy Szamocin?, 2000 r.
- Srebrny medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”– Prezydium Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie, 1994 r.
- Polska Szabla Oficerska „Za wkład w rozwój Miasta i Gminy Szamocin” – Rada Miasta i Gminy Szamocin, 1994 r.
- Złota Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej „Za zasługi w rozwoju piłki nożnej w Województwie Pilskim”, 1993 r.
- Jeden z dziesięciu najlepszych ? Ranking Tygodnika Pilskiego ?10 Najlepszych Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego?, 1992 r.
*Źródło informacji: mec. Zygmunt Kufel, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego.
Anna Karmowska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Fot.(fb)