?Cementują kręgosłupy?, przynoszą ulgę w bólu

Chodzież Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. Chodzieski szpital ma nowy sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą przeprowadzać innowacyjne zabiegi.  Mowa o tak zwanym cementowaniu kręgosłupa oraz o kriolezji, którą stosuje się do leczenia bólu.

Cementowanie kręgosłupa – tak potocznie określa się zabiegi wertebroplastyki, które są od niedawna wykonywane w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży. Dzięki tej metodzie osoba, która doznała kompresyjnego złamania kręgosłupa (czyli takiego, w którym doszło do zgniecenia kręgów), może stanąć na nogi już w ciągu dwóch dni!

A to nie jedyna nowość, którą udało się wprowadzić dzięki projektowi pod nazwą ?Opieka koordynowana w zakresie ortopedii i rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym im. Romana Drewsa w Chodzieży?.

Jego głównym założeniem – jak mówi dyrektor Krzysztof Szplit – było stworzenie kompleksowego systemu opieki nad pacjentami: począwszy od wizyty w poradni przyszpitalnej (do której kieruje chorego lekarz rodzinny lub specjalista i w której pacjenci są kwalifikowani do zabiegów), przez pobyt w samym szpitalu, a następnie rehabilitację i powrót do poradni na ocenę efektów leczenia.

Koszty funkcjonowania poradni przyszpitalnych pokrywa szpital – poza poradnią rehabilitacyjną finansowaną przez NFZ.

Zależało nam na tym, aby te poradnie powstały, bo miało to być przedłużenie koncepcji, którą zaczęliśmy wdrażać wraz z budową oddziału rehabilitacji – tłumaczy Krzysztof Szplit.

Jej uzupełnieniem i kontynuacją jest projekt, związany z opieką koordynowaną. Jego łączna wartość to 6335149,41 zł, w tym 4350861,74 zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego (wkład własny szpitala wyniósł 1984287,67 zł).

Dzięki projektowi szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt, który pozwala na przeprowadzanie zabiegów, których dotychczas w Chodzieży nie wykonywano. Mowa m.in. o cyfrowym ramieniu C, czyli śródoperacyjnym aparacie rentgenowskim, który jest dużym wsparciem dla lekarzy w trakcie operacji.

Na salę operacyjną trafił ponadto nowy, ortopedyczny stół operacyjny, pozwalający na operowanie kręgosłupa. Dzięki aparatowi do kriolezji można natomiast ?zamrażać? zakończenia nerwowe i przynosić ulgę osobom, które cierpiały z powodu przewlekłego bólu, utrudniającego im codzienne funkcjonowanie.

Z pomocą nowego toru wizyjnego ortopedzi Wojciech Włodarczyk i Michał Najderek przeprowadzili w listopadzie dwa zabiegi wertebroplastyki, czyli cementowania kręgosłupa. Oba odbyły się z dobrym skutkiem i były pierwszymi tego typu zabiegami w chodzieskim szpitalu.

Nowy sprzęt przydaje się też przy zabiegach artroskopii łokcia, barku czy bioder.  Pacjenci z naszego powiatu nie muszą już na niego jeździć do szpitali w innych miastach. Jedynym minusem jest czas oczekiwania. W tak zwanych przypadkach stabilnych, na artroskopię czeka się w Chodzieży średnio 1,5 roku. Osoby po urazach i wypadkach operowane są ?od ręki?.

Nowością w chodzieskim szpitalu jest ponadto wdrażany od niedawna program leczenia bólu. Chodzi o ulżenie pacjentom po operacjach, ale też osobom, cierpiącym z powodu bólu przewlekłego. Lekarze stosują w tym celu kriolezja – mało inwazyjny zabieg ?zamrażania? zakończeń nerwowych. Efekty utrzymują się 9-12 miesięcy, a pacjenci zyskują zupełnie nową jakość życia.

chodziez.naszemiasto.pl