Chór Harmonia – to już 25 lat…

Czarnków Kultura Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. 9 grudnia 1993 roku wyznacza najnowszy rozdział  historii chóru męskiego  Harmonia w Czarnkowie. Chórem nieprzerwanie dyryguje Michał Górzny, a chór pod jego batutą w ciągu 25 lat wystąpił 673 razy, w tym w Czarnkowie  377 razy, w kraju 266 razy i poza granicami kraju 31 razy.

Na przestrzeni tych 25 lat  chór udowodnił,  że jest kulturalną wizytówką  miasta Czarnkowa, który promuje miasto podczas koncertów w kraju, ale także poza  jego granicami. W kraju chór wystąpił między innymi w  Poznaniu, Gnieźnie, Gdańsku, Pile, Złotowie,  Zdroju, Ostródzie, Wrocławiu, Wronkach, Rogoźnie, Koszalinie, Obornikach Śląskich, Zakopanem, Jastrowiu, Warszawie, Piastowie i wielu innych miastach i miasteczkach oraz wsiach kraju.

Występy zagraniczne to koncerty na Litwie, w Holandii, Czechach, Słowacji, Austrii, Białorusi, Ukrainie, na Węgrzech i w Niemczech. Chór ma na swym koncie koncerty zorganizowane przez Ambasady RP : w 2006 roku w Szwajcarii /cykl sześciu koncertów/, w 2012 roku w Estonii oraz w Finlandii w Helsinkach  3 koncerty,  jeden w Ambasadzie, jeden w krypcie Katedry w Helsinkach i jeden w Bazie Fińskiej Marynarki Wojennej.  22 października 2017 roku chór wystąpił w warszawskiej Bazylice św. Krzyża, dając oprawę Mszy św, ,który transmitowana była  przez polskie Radio na cały świat.

W ciągu 25 lat liczba przejechanych kilometrów łącznie przekroczyła obwód kuli ziemskiej wzdłuż równika, który wynosi 40.075 km, a chór przejechał 47.617 km.

W ciągu 25 lat działalności chór wykonał ogromną pracę ? przygotowując najczęściej w układzie 4 głosowym około 150 pieśni patriotycznych, ludowych, sakralnych, z klasyki chóralnej i rozrywkowych, a także 35 najpiękniejszych kolęd. Na to poświęcił 1750 lekcji tj. 3.500 godzin na próbach, co stanowi 146 dni /całe doby/, czyli prawie bez przerwy 5 miesięcy na sali prób.

Chór męski Harmonia liczy obecnie 40 śpiewaków, od początku istnienia przewinęło się blisko 90 osób. Suma lat wszystkich członków chóru wynosi 2.681 co daje średnią 67 lat .

Chór  dwukrotnie w uznaniu zasług otrzymał nagrody specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2013 roku Order Za Zasługi dla Polskiej Kultury.Dyrygent Michał Górzny w 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a 10 listopada 2017 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czarnkowa.

Na koncercie jubileuszowym chórowi akompaniował Władysław Górzny, Mieczysław Wilant, Tomasz Czarnecki, Grzegorz Rychlik i Jan Łączkowski i  Basia Kaczmarska. Z chórem wystąpili soliści Katarzyna Wiza, Tomasz Czarnecki i Bartosz Ratajczak.

Sala kina Światowid w Czarnowie wypełniła się po brzegi, trzeba było dostawiać krzesła. Chór przygotował w pierwszej części pieśni patriotyczne, natomiast w części drugiej  pieśni  o charakterze rozrywkowym. Całość została przyjęta owacjami na stojąco.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu przyznał Chórowi Order za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Oddział Nadnotecki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile  przyznał Złotą Odznakę Honorową: Janowi Antonowiczowi, Mieczysławowi Gieremkowi, Ryszardowi Kukawka, Maciejowi Maćkowiakowi  i Stefanowi  Maćkowiakowi. Srebrną Odznakę Honorową otrzymali: Katarzyna Wiza, Tadeusz Cichorek, Eugeniusz Dykaw, Walenty Radoj, Bartosz Ratajczak, Leszek Ratajczak i Stefan Wawrzyniak. Brązowe Odznaki Honorowe otrzymali Tomasz Czarnecki, Piotr Kruszewski, Janusz Kulka, Ireneusz Nowak, Grzegorz Rychlik, Zenon Sołtysiak i Stanisław Złotogórski. Michał Górzny otrzymał Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym.

 

 Estera Serówka