W Polsce na depresję cierpi ok.1 mln osób. Jest to choroba cywilizacyjna, która znajduje się w pierwszej trójce chorób najczęściej występujących w społeczeństwie. Statystyki wskazują, że częściej zapadają na nią kobiety, jednak warto pamiętać, że mężczyźni rzadziej zgłaszają się po pomoc i częściej bagatelizują objawy.
Problemy natury psychicznej w przypadku mężczyzn bywają uznawane za wstydliwe, „niemęskie”. Dorastając, często mogą oni słyszeć, że „chłopaki nie płaczą”, mają być dzielni, radzić sobie, trudno im się przyznać do słabości, tłumią swoje emocje i nie szukają pomocy u bliskich czy specjalistów.
- W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją bądźmy szczególnie uważni, na to, co się dzieje z naszymi bliskimi i reagujmy, gdy zauważymy niepokojącego sygnały np. obniżony nastrój, zaburzenia snu, rytmu dobowego, niskie poczucie własnej wartości i sprawczości, poczucie beznadziejności i bezsilności.
Jeżeli jesteś rodzicem dziecka poniżej 6 r.ż. z Warszawy lub okolic i doświadczasz depresji lub podejrzewasz, że na nią cierpisz, możesz skontaktować się z naszym Centrum Dziecka i Rodziny https://rodzice.fdds.pl/pomoc/pomoc-dla-rodzica/
- Na stronie: https://rodzice.fdds.pl/…/gdy-rodzic-ma-depresje-gdzie…/
znajdziesz listę miejsc pomocowych w Polsce.
- źrodło: https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/