Chroń swoje pieniądze!

Chodzież Czarnków Na sygnale Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Złotów

PIŁA. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują, aby zachować czujność i nie pozwolić na przestępcze działanie oszustów.

W ostatnim czasie po raz kolejny nasilają się próby oszustw. Metody działania sprawców przybierają różne formy.

?Wiele przypadków polega na wymuszeniu przez użytkownika zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa jest niczym innym, jak narzędziem służącym do zdalnej kontroli nad telefonem. W tym momencie oszuści uzyskują nie tylko dostęp do zawartych w smartfonie kontaktów, wiadomości i zapisanych w nim zdjęć, ale przede wszystkim do zainstalowanych aplikacji, w tym także bankowych. Będąc w możliwości uzyskania podglądu ekranu oraz zawartości telefonu mogą wykonać różne transakcje, które skutecznie opróżnią konto bankowe. Przestrzegamy przed postępowaniem zgodnie z poleceniami nieznanej nam osoby, a przede wszystkim przed instalacją nieznanego nam oprogramowania – apeluje sierż. Wojciech Zeszot z pilskiej Policji.

Kolejną metodą jest oszustwo osoby sprzedającej, które jest szczególnie widoczne na jednym z portali aukcyjnych.

?Potencjalny kupujący nawiązując kontakt ze sprzedającym proponuje mu rozmowę za pośrednictwem innego komunikatora. Nie wzbudzając żadnych wątpliwości prowadzi rzeczową dyskusję na temat produktu, a także sposobu jego wysłania. Informuje także, że został przez niego zrealizowany przelew, ale w celu uzyskania potwierdzenia prosi o kliknięcie w podany link, gdzie po uzupełnieniu danych dotyczących posiadanej karty bankomatowej oraz jej kodu bezpieczeństwa transakcja zostanie uwierzytelniona. Strona łudząco przypomina oryginalny portal aukcyjny, a jej adres niewiele różni się od rzeczywistego. Po podaniu i zatwierdzeniu danych następuje cykl transakcji skutecznie obciążających konto bankowe, aż do wypłacenia wszystkich środków ? mówi sierżant Zeszot.

Oszuści w swoim działaniu mogą być bardzo przekonujący. Będą próbować wielokrotnie wzbudzić nasze zaufanie, tak by zminimalizować jakiekolwiek podejrzenia. Mogą stosować także różne preteksty, aby skutecznie uzyskać niezbędne im dane.

Policja: Apelujemy o to, aby nie tracić czujności, a w przypadku próby takiego oszustwa jak najszybciej zakończyć rozmowę i nie postępować zgodnie z poleceniami rozmówców.

(Red.)

Zdjęcie ilustracyjne (źródło: internet)