Co z choinką po świętach?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wydarzenia Złotów

PIŁA. Nadchodzi czas na pozbycie się choinek, które zdobiły nasze domy. Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo.

Żywe choinki w doniczkach, o ile oczywiście odpowiednio o nie dbaliśmy, czyli nie przesuszyliśmy i nie trzymaliśmy w domu zbyt długo, można wysadzić do ziemi. Najlepiej już teraz wynieść drzewko do ogrodu lub na balkon i zasłonić przed wiatrem i słońcem. Doniczkę można okryć jutą lub tekturą i w takim stanie przetrzymać do kwietnia. Gdyby choinka zaczęła rosnąć, należy ją przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia i podlewać.

– Jeśli nie macie Państwo gdzie wysadzić choinki, możecie przywieźć ją do bazy ENERIS na ulicę Łączną 4a. Przechowamy ją w odpowiednich warunkach, a wiosną posadzimy na swoim terenie – zachęca dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. – Pamiętajmy, że wpływ na to czy drzewko przeżyje ma jego kondycja. Im więcej czasu choinka w doniczce spędziła w ogrzewanym mieszkaniu, tym mniejsze są szanse na to, że będzie zdrowo rosnąć w glebie.

Żywe drzewka będą odbierane według harmonogramu wywozu odpadów biodegradowalnych – raz w styczniu i raz w lutym. W Pile będą to (w zależności od ulicy) następujące terminy: 14, 20 i 24 stycznia oraz 11,17 i 21 lutego. Harmonogramy odbioru odpadów są dostępne na stronie www.eneris.pl Warto sprawdzać terminy odbioru drzewek, żeby zbyt długo nie stały w miejscu gromadzenia odpadów i tym samym nie szpeciły krajobrazu.

Należy pamiętać, żeby z choinki zdjąć wszelkie ozdoby, lampki i stojaki. Choinki ustawiamy przy wiatach śmietnikowych lub przed posesjami w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Drzewka można też rozdrobnić i umieścić w worku lub pojemniku na bioodpady.

Posiadacze sztucznych drzewek powinni mieć na uwadze, że rozkładają się one 500 lat i są bardzo trudne do zagospodarowania, dlatego powinny służyć właścicielom jak najdłużej. Jeśli jednak sztuczna choinka jest już w bardzo złym stanie i szpeci zamiast zdobić, należy wyrzucić ją do worka lub pojemnika na odpady zmieszane. Choinki dużych rozmiarów można oddać bezpłatnie do PSZOK-u.

Wysłużone sztuczne ozdoby choinkowe (dotyczy to także bombek) wyrzucamy do odpadów zmieszanych, a światełka do elektroodpadów. Specjalne pojemniki na ten rodzaj odpadów można znaleźć w sklepach z elektroniką lub oddać do PSZOK-u.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Altvater Piła