Ćwiczenie intelektualne, czyli czytajmy książki

Najnowsze Piła Wydarzenia

Świat z jakim przyszło nam się zmierzyć do tej pory był nie do pomyślenia. Nowe formy nauczania w szkołach czy ograniczenie kontaktów interpersonalnych. Jednak nawet w takiej sytuacji warto doszukiwać się pozytywnych aspektów. Częstsze spędzanie wolnego czasu w domu można spożytkować na czytaniu książek co niesie za sobą wiele korzyści.

Zanim przejdziemy do wskazania istotnych elementów przemawiających za potrzebą czytania książek, warto przytoczyć raport Biblioteki Narodowej. Wynika z niego, że w 2019 roku 39 % Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki rocznie co jednak nasuwa wniosek, że aż 61 % nie przeczytało żadnej. Zatem co daje czytanie?

Uczy myślenia

Każda książka to inna historia, a one z kolei uczą nas dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, doszukiwania się zależności i co kluczowe wyciągania własnych wniosków. Niewątpliwie pobudza samodzielne myślenie, również krytyczne co pomaga w formułowaniu własnych opinii.

Wzmacnia koncentrację i pamięć

Zdolność skupienia się na rzeczach dla nas ważnych wzbudza pewność siebie. Ćwiczenie koncentracji, choć nie należy do zadań łatwych to determinuje prawidłowy rozwój intelektualny. Często zdarza się, że mamy problem z zapamiętaniem numeru telefonu a jednym tchem wymieniamy bohaterów naszej ulubionej książki. Dzieje się tak, ponieważ historie które poznajemy tworzy pewną całość. Ta kompletna informacja wymusza na nas skupienie by zrozumieć co czytamy. Syntetyczny charakter książki poprzez łączenie różnych wątków wymaga koncentracji. Badania prowadzone przez amerykańskich lekarzy potwierdzają, że czytanie poprawia pamięć o wiele bardziej niż do tej pory sądzono: Pobudzanie aktywności umysłu pod różną postacią w ciągu każdego z etapów życia zaowocuje lepszą kondycją umysłu na starość. Należy jednak dodać, że to właśnie czytanie jest najdoskonalszym ćwiczeniem stymulującym mózg – powiedział dr Robert S. Wilson
z Rush University Medical Center w Chicago. Podejmowanie aktywności umysłowej istotnie wzmacnia pamięć. Ponadto z powyższych badań wynika również, że stan mózgu u osób często czytających książki był aż o 48 % lepszy niż u osób, które stroniły bądź rzadko uprawiały ćwiczenia intelektualne.

Wzbogaca słownictwo

Często zdarza się, że czytając dany fragment książki trafimy na nieznany dotąd termin. Próbę jego interpretacji dokonujemy na podstawie kontekstu zdania. Gdy sięgamy po książkę, zwłaszcza taką, której treść dotyka konkretnej dziedziny napotykamy na nowe słowa. Wtedy nie posiłkujemy się słownikiem tylko podejmujemy wysiłek w kierunku zrozumienia. Jeśli obca nam terminologia pojawia się niejednokrotnie zapewne zapamiętamy ją szybciej. Poznajemy słownictwo, którego często nie używamy w rozmowach ze znajomymi.

Rozwija wyobraźnię

Telewizja choć przez swój ?kolorowy? przekaz zachęca odbiorcę do zwrócenia uwagi to nie pozwala na samodzielne myślenie. Nie musimy pobudzać wyobraźni oraz dochodzić do wniosków drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane na przysłowiowej tacy; począwszy od scenerii czy tonu głosu. Czytając książkę sami nadajemy tło wydarzeń, interpretujemy i kierujemy akcją. Dokonuje się w naszej głowie wizualizacja ?napotkanych? sytuacji. To właśnie czytanie pomaga odnaleźć się w otaczającym nas świecie. Tworzy podstawy do podjęcia prób jego zrozumienia.

Buduje pewność siebie

Czytanie książek można opisać przez prostą zależność: Więcej przeczytanych książek daje możliwość na przyswojenie większej ilości wiedzy, co zdecydowanie daje pewność siebie w różnych sytuacjach życiowych. Wydaje się, że każdemu powinno zależeć na tym, by podczas zwykłych spotkań towarzyskich gdzie poruszane są różne tematy mieć możliwość włączyć się do rozmowy powołując się na informacje zaczerpnięte z niedawno przeczytanej książki.
Z aktywnego słuchania co jest równie ważne możemy nadawać kierunek podejmowanej dyskusji, dzielić się własnymi opiniami.

  Dokonany wybór korzyści płynących z czytania książek, choć w dużym stopniu jest arbitralny to bez wątpienia wskazuje na ważne aspekty z punktu widzenia rozwoju intelektualnego młodego człowieka. Książka otwiera pole do dyskusji, co więcej może stać się pretekstem rozmowy rodzica z dzieckiem. Toteż na barkach wszystkich dorosłych leży obowiązek zachęcania młodzieży do czytania. Czytajmy dla siebie lub komuś. Bawmy się, bo jak powiedziała Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Mateusz Kociński