Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego oraz Straży Ochrony Kolei prowadzą cykliczne działania na terenach przejazdów kolejowych w naszym regionie. Wszystko po to, aby poprawić poziom bezpieczeństwa na drogach. Niestety, w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy igrają z niebezpieczeństwem.
W roku 2021 doszło do 201 zdarzeń na przejazdach kolejowych w całej Polsce. W wyniku tych wypadków zostało ciężko rannych 17 osób, a 49 zostało zabitych. Od początku 2022 roku takich zdarzeń odnotowano już 27, gdzie życie straciło 9 osób.
Powyższa statystyka mówi jasno – przejazdy kolejowe są miejscami niebezpiecznymi. Mimo tego, iż reguły przejazdu przez torowiska są wszystkim bardzo dobrze znane to niektórzy kierowcy w dalszym ciągu ryzykują swoje bezpieczeństwo. Dla kilku sekund, ponieważ tyle zajmuje zatrzymanie się, rozejrzenie w obie strony i ponowne ruszenie pojazdem, potrafią ryzykować własnym życiem. Szanse na przeżycie wypadku z udziałem pociągu są bardzo niskie.
Właśnie dlatego policjanci pilskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzą cykliczne działania, które skupione są na odpowiednim zachowaniu kierowców. Mundurowi skupiają się przede wszystkim na kontrolach pojazdów, podczas których rozmawiają z kierowcami i przypominają o zasadach obowiązujących na przejazdach kolejowych.
Niestety zdarzają się również przypadki, kiedy nawet widok oznakowanego radiowozu w pobliżu torowiska nie mobilizuje kierowców do zachowania szczególnej ostrożności, a przede wszystkim do zatrzymania pojazdu przed znakiem „STOP”. Takie sytuacje najczęściej kończą się mandatami karnymi, których w ostatnim czasie policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei nałożyli aż kilkanaście.
Zachęcamy do zapoznania się z załączonym poniżej poradnikiem dla kierowców zawierającym najważniejsze zasady obowiązujące na przejazdach kolejowych.
PORADNIK DLA KIEROWCÓW – POBIERZ PDF
- st. sierż. Wojciech Zeszot, KPP Piła