Dla poprawy bezpieczeństwa z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego

Edukacja Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałeckiej jednostki przeprowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drodze pod nazwą „Niechronieni”. Tym razem policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów ale też i na zachowania kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w złożonych okolicznościach, przy współwystępowaniu wielu czynników związanych zarówno z zachowaniem użytkowników drogi, otoczeniem jak również warunkami atmosferycznymi.
Podczas działań policjanci rozmawiali z pieszymi i rowerzystami i przypominali, że przechodzenie przez jezdnię możliwe jest wyłącznie na specjalnie w tym celu wydzielonym przejściu dla pieszych. Jeśli jest to przejście z sygnalizacją należy bezwzględnie stosować się do sygnałów świetlnych.
W przypadku przejścia bez świateł należy upewnić się, że nic nie zagraża naszemu bezpieczeństwu patrząc w lewo, prawo i jeszcze raz lewo. Mundurowi bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią zasad i przepisów ruchu drogowego. Policjanci z drogówki każdego dnia dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów jest szczególnym zadaniem dla wszystkich policjantów, a tego typu działania to niemalże codzienność. Swoją uwagę mundurowi skupiali również na rowerzystach.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w zderzeniu z rozpędzonym samochodem mają niewiele szans. Dlatego funkcjonariusze prosili napotkanych pieszych i rowerzystów o szczególną ostrożność i rozwagę Tym pieszym, którzy świetnie poradzili sobie z odpowiadaniem na pytania o zasadach ruchu pieszych, policjanci wręczali magnesy na lodówkę..
Wręczane niechronionym uczestnikom ruchu magnesy promujące bezpieczeństwo to wsparcie przez Stowarzyszenie „Bezpieczeństwo i Pomoc” w Wałczu. W ramach działań mundurowi z Wałcza ujawnili 12 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów- głównie nieprawidłowe zachowania kierujących podczas dojeżdżania i przejeżdżania przez przejścia dla pieszych. Natomiast 6 wykroczeń popełnionych przez pieszych.
  • KPP Wałcz, asp. Beata Budzyń