Dolaszewscy terytorialsi szkolili się w terenie zurbanizowanym

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Za żołnierzami szkolenie taktyczne w terenie zurbanizowanym. Do ćwiczeń wykorzystano specjalne zestawy konwersyjne do strzelania amunicją barwiącą UTM z karabinka MSBS Grot.

Zestawy konwersyjne do strzelania amunicją barwiącą UTM od dłuższego czasu znajdują się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem szkolenie odbyło się w 122. Batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie a prowadzili je  instruktorzy z RWS Cetus (byli operatorzy jednostek wojsk specjalnych).

Podczas szkolenia żołnierze zrealizowali podstawy prawidłowego prowadzenia ognia do celów statycznych. W drugiej części zajęć terytorialsi skupili się na zasadach działania w terenie zurbanizowanym metodą force on force, gdzie doskonałym narzędziem na małych odległościach okazują się naboje barwiące.

Szkolenie obserwował także dowódca 122. blp w Dolaszewie, ppłk Maciej BETKA –Praca z amunicją UTM, czyli z użyciem  amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot, pozwala zachować pełen realizm działań podczas ćwiczeń a przy tym daje możliwość  w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia.

Czym są zestawy konwersyjnych do strzelania amunicją barwiącą UTM z karabinka MSBS Grot?

Amunicja UTM to specjalne opracowanie, które miota pocisk barwiący. Symuluje w ten sposób działanie amunicji ostrej.

Wszystkie czynności manualne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą.

 

                                                                                                                     

foto: 12. WBOT

Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”