TARNÓWKA. Napisać, że Dożynki Powiatowo-Gminne, jakie 28 sierpnia odbyły się w Tarnówce, należy uznać za udane, to mało. Dzięki Państwu – naszym gościom – każdy element programu przyniósł wiele radości, pozytywnych emocji i dobrej zabawy.
Kolorowo, energetycznie i z pomysłem było od samego początku, co doskonale pokazał korowód dożynkowy. Już w tym momencie po raz pierwszy, choć jeszcze z daleka, można było podziwiać piękne i naprawdę dopracowane wieńce dożynkowe.
Potem przyszedł moment skupienia, którym było uczestnictwo w dziękczynnej polowej mszy świętej.
Następnie uroczyście i oficjalnie rozpoczęły się dożynki. Ze sceny wszystkich serdecznie powitali gospodarze – Starosta Złotowski Ryszard Goławski i Wójt Gminy Tarnówka Jacek Mościcki. Ciepłe słowa skierowali do obecnych również parlamentarzyści Marta Kubiak oraz Grzegorz Piechowiak.
W imieniu posła Krzysztofa Czarneckiego okolicznościowy list odczytała pani Dorota Banaś. Wśród gości znalazł się również radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski.
Razem z rolnikami z zakończenia żniw cieszyli się także członkowie Zarządu Powiatu Złotowskiego Wiesław Fidurski i Henryk Trawiński oraz radny Rady Powiatu Jerzy Najder.
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć jednego z najważniejszych elementów każdego święta plonów, jakim jest dzielenie chleba. Gospodarzom dorodne bochny przekazali starostowie dożynek. „Obiecuję, że będziemy ten chleb dzielić uczciwie, sprawiedliwie, tak, aby nikomu go nie zabrakło” – zapewnił starosta Ryszard Goławski. Tak też się stało, a potem wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” z Lusowa.
W miarę upływu dnia atrakcji było coraz więcej. Wśród nich pojawiły się występy artystyczne, wśród nich m.in. koncert Orkiestry Dętej OSP Krajenka i występ mażoretek, prezentacje wokalne dzieci i młodzieży z gminy Tarnówka oraz podopiecznych Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Złotowie, pokaz tańca ludowego w wykonaniu Zespółu Tarnowianie i pokaz tańca latino z panią Kamilą Dudą na czele.
Mnóstwo atrakcji czekało także na dzieci. Ciekawe i angażujące zabawy zaproponowała grupa „Chodź na dwór”, oprócz tego kusiły kolorowe dmuchańce, stoiska z zabawkami i stoiska gastronomiczne. Dużym powodzeniem cieszyły się także stoiska rękodzielnicze. Głównym punktem programu był koncert zespołu Power Play. Później dobrą zabawę pociągnął Dawid Krzyk.
Czym jednak byłyby dożynki bez konkursu na najładniejszy wieniec? Wszystkie konstrukcje, które miało przyjemność oceniać jury w składzie Wicestarosta Złotowski Małgorzata Sameć, wójt Jacek Mościcki i Andrzej Żujew były naprawdę okazałe, dopracowane i pomysłowe. Trzeba było jednak wybrać te najpiękniejsze.
I tak pierwsze miejsce przyznano Gmina Zakrzewo, na drugą lokatę zasłużyła gmina Okonek, a pozycję trzecią zdobyła gmina Tarnówka.
Źródło: zlotow-powiat.pl