DROGI POWIATOWE DOCZEKAJĄ SIĘ MODERNIZACJI

Interwencje Inwestycje Najnowsze Piła Podróże Polityka Wydarzenia
Władze Powiatu Pilskiego podpisały właśnie umowy na realizację aż dziesięciu odcinków dróg powiatowych. Łączna kwota inwestycji to blisko 15 milionów złotych, dzięki czemu uda się zmodernizować niemal 20 kilometrów dróg. Dofinansowanie na ten cel pozyskano z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

– Są to drogi, których stan techniczny w ostatnim dziesięcioleciu, albo i dłużej uległ pewnej degradacji. I naszą rolą jest, by te drogi były przede wszystkim bezpieczne i przyjazne, bo tego wymaga od nas społeczeństwo – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski. – Na terenie gminy Wyrzysk oprócz inwestycji w Osieku nad Notecią będą jeszcze dwie inwestycje, obie około dwóch kilometrów. Pierwszy to odcinek od drogi wojewódzkiej, która łączy m.in. pośrednio Wyrzysk z Łobżenicą do miejscowości Kościerzyn Wielki. Jest ona często wykorzystywana przez duży sprzęt rolniczy, bo to miejscowość bardzo gęsto zaludniona przez rolników, więc na pewno będzie to pożądana inwestycja. Drugi odcinek połączy z kolei Wyrzysk z miejscowością Glesno. Łącznie więc na terenie gminy Wyrzysk zainwestujemy kwotę kilku milionów złotych.

Inwestycje realizowane na terenie konkretnych gmin prezentowali radni powiatowi oraz członkowie zarządu Powiatu Pilskiego. W każdym przypadku podkreślano, iż były to zadania wyczekiwane przez mieszkańców.

– W gminie Kaczory wyremontowana zostanie droga powiatowa nr 1179P w miejscowości Równopole. Jest to inwestycja, na którą mieszkańcy Równopola czekali od bardzo dawna – powiedziała Emilia Załachowska, członek zarządu powiatu pilskiego i radna. – Inwestycja będzie się toczyć na odcinku 1,5 km.

– W gminie Białośliwie zadanie będzie realizowane na drodze nr 1186P. To odcinek między Nieżychowem a Białośliwiem. Długość tego odcinka wynosi prawie 3 kilometry. Zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia, a także metrowe pobocze – dodawała radna Teresa Strzelecka.

Aż trzy odcinki dróg zostaną zmodernizowane na terenie gminy Łobżenica. Jedna inwestycja, ale równie ważna czeka z kolei mieszkańców gminy Ujście.

– Cieszymy się bardzo, że wreszcie do skutku dojdzie tak oczekiwany przez mieszkańców remont dróg powiatowych na terenie gminy Łobżenica. W tym rozdaniu Polskiego Ładu są to trzy odcinki dróg. Pierwszy to odcinek w miejscowości Piesno. Następny odcinek to droga Wiktorówko-Rataje. I ostatni odcinek to fragment Witrogoszcz-Dźwierszno – wymieniał Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu Pilskiego. – Zależało nam na tym, żeby te drogi zostały zrobione i to się zaczyna dziać. Te drogi się robi na długi okres. To są ogromne pieniądze na dziś, więc i jakość musi być prawidłowa.

– Odcinek drogi Jabłonowo-Węglewo to obok budowy ścieżki rowerowej Ujście-Byszki największa inwestycja, wyczekiwana przez mieszkańców gminy Ujście. Na odcinku Jabłonowo-Węglewo będzie położona warstwa wyrównawcza, a następnie nawierzchnia bardziej trwała, która zmniejszy hałaśliwość ruchu samochodowego. Do tego zostaną wykonane pobocza o szerokości jednego metra z kruszywa kamiennego oraz zostanie wykonane oznakowanie poziome – wymieniał Marek Kamiński, członek zarządu powiatu pilskiego.

Remontu doczeka się także fragment pomiędzy Piłą a bardzo prężnie rozwijającym się Kotuniem w gminie Szydłowo. To kolejny przykład remontu drogi, z którego pośrednio lub bezpośrednio skorzystają mieszkańcy gminy Piła, po tym jak Powiat Pilski na początku roku przejął zarządzanie drogami powiatowymi leżącymi na terenie miasta.

– Droga powiatowa Kotuń-Piła to blisko dwukilometrowy odcinek, gdzie zostanie wykonana nowa nawierzchnia, utwardzone pobocze oraz wykonane oznakowanie poziome. Warto wspomnieć drogi powiatowe, które zostały przez nas wyremontowane w tym roku, bo jak wiemy od 1 stycznia została nam wypowiedziana umowa i drogi powiatowe w mieście z powrotem są w zarządzie Powiatu Pilskiego. Warto tu wspomnieć, że tylko w tym roku zostały wyremontowane takie ulice w Pile, jak Śniadeckich, Okólna, Ludowa, Młodych, niedawno zakończono remont Kwiatowej, wcześniej została wyremontowana ulica Okrzei oraz długo wyczekiwana przez mieszkańców ulica Kamienna. Planowane zakończenie tego remontu jest przewidziane na 2 listopada – wyliczał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Wszystkie odcinki powinny być zakończone najpóźniej w październiku 2023 roku. Realizować będzie je dwóch wykonawców. W Osieku nad Notecią i Równopolu za zadanie będzie odpowiadać firma Pol-Dróg. Pozostałe inwestycje zrealizuje firma Redon. Od początku swoje wsparcie, na każdym etapie przygotowywania i składania wniosku okazywali posłowie Marta Kubiak, Marcin Porzucek i Krzysztof Czarnecki, którym należą się osobne podziękowania.

Zmodernizowane zostaną następujące odcinki:
Droga powiatowa nr 1179P w miejscowości Równopole
Droga powiatowa nr 1180P w miejscowości Osiek nad Notecią – ul. Dworcowa
Droga powiatowa nr 1193P na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 242 do miejscowości Kościerzyn Wielki
Droga powiatowa nr 1198P na odcinku od miejscowości Wiktorówko do miejscowości Rataje
Droga powiatowa nr 1200P na odcinku Witrogoszcz do miejscowości Dźwierszno Małe
Droga powiatowa nr 1192P Wyrzysk Skarbowy – Glesno
Droga powiatowa nr 1162P od drogi wojewódzkiej w Jabłonowie do miejscowości Węglewo
Droga powiatowa nr 1159P Kotuń – Piła
Droga powiatowa nr 1199P na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1052P do miejscowości Piesno
Droga powiatowa nr 1186P Białośliwie – Nieżychowo

https://www.powiat.pila.pl/aktualnosci/5296,drogi-powiatowe-doczekaja-sie-modernizacji