Dyskutowali nad ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Powiat Pilski przygotował już ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021. Aby jak najlepiej odpowiadała ona zapotrzebowaniu rynku zorganizował  konsultacje społeczne, w których wzięli  udział m.in. członkowie Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Powiatu w Pile, przedstawiciele kuratorium, Powiatowej Rady Rynku Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy w Pile, Zrzeszeń Pracodawców oraz pracodawców współpracujących ze szkołami i placówkami, dyrektorzy szkół.

Konsultacje dotyczące oferty edukacyjnej na nowy rok szkolny odbyły się 21 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile.
– Przygotowaliśmy taką ofertę edukacyjną, by jak najlepiej spełniała oczekiwania młodzieży, jak i pracodawców. Staramy się brać pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy, by młodzież po ukończeniu szkoły mogła realizować swoje plany zawodowe. Takie konsultacje są potrzebne, bo rynek pracy ciągle się zmienia, a nam zależy na tym, by po ukończeniu szkoły młodzież mogła jak najlepiej realizować swoje plany zawodowe ? powiedział Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który reprezentował władze Powiatu Pilskiego.

Na rok szkolny 2020/2021 dla absolwentów szkół podstawowych (1323 ? spodziewana liczba) w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski przygotowano 1770 miejsc. Dla nikogo więc miejsca nie zabraknie.
Oferta edukacyjna w szkołach branżowych obejmuje naukę zawodów, na które nadal jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy, jak i w tych, które uznane są za deficytowe na 2020 rok.

Wśród nich aż 21 będzie można zdobyć w szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski. A chodzi o m.in. o takie zawody jak: blacharze i lakiernicy samochodowi, cieśle, cukiernicy, dekarza, elektrycy, elektromechanicy i wiele zawodów budowlanych. Na rynku pracy potrzebni będą także fryzjerzy, kucharze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, ślusarze, tapicerzy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, projektanci i administratorzy baz danych, programiści. Szkoły powiatu w tych zawodach kształcą. Nadal będą potrzebni graficy komputerowi, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści technologii żywności i żywienia, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, technicy informatycy, technicy mechanicy, architekci krajobrazu.

We wszystkich szkołach uczniom zostanie zapewniona nauka języka angielskiego i drugiego języka obcego, wśród których dominuje język niemiecki i francuski.

Pytania – zagadnienia konsultacyjne:
1. Czy przedstawiona oferta edukacyjna spełnia oczekiwania Państwa, czy odpowiada ona na potrzeby rynku pracy?
2. Jakie nowe kierunki kształcenia / zawody zdaniem Państwa należałoby wprowadzić do oferty edukacyjnej szkół na rok szkolny 2020/2021?
3. Jakie formy współpracy pomiędzy Partnerami Społecznymi a szkołami wydają się zdaniem Państwa najbardziej efektywne, mogą przynieść najwięcej wspólnych korzyści?
4. W jaki sposób mogą Państwo pomóc w promocji kształcenia zawodowego?

Wnioski z dyskusji zostaną przedstawione Zarządowi Powiatu w Pile, a pełna oferta edukacyjna na Pilskich Targach Edukacyjnych.

Powiat Pilski