Dyskutowali o formach pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Interwencje kraj Najnowsze Wydarzenia Złotów
Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski spotkał się z samorządowcami z terenu województwa wielkopolskiego. Podczas wideokonferencji dyskutowano nt. różnych form pomocy uchodźcom z Ukrainy. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele powiatu złotowskiego: starosta Ryszard Goławski, wicestarosta Małgorzata Sameć oraz pracownicy starostwa.
Poruszono szereg tematów, począwszy od pojawiających się w przestrzeni publicznej „fake news”, po zasady udzielania różnych form pomocy – otrzymanie statusu uchodźcy, możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową, przyjęcie ukraińskich dzieci do szkół.
Wojewoda Michał Zieliński zdecydowanie zdementował pogłoski o mającej nastąpić przerwie w dostawie paliw na stacjach benzynowych, o rzekomym braku żywności na sklepowych półkach, czy o braku dostępu do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. Podziękował także wszystkim samorządowcom za natychmiastową deklarację wsparcia i wszelkiej pomocy, jaka będzie udzielana w poszczególnych gminach, miastach i powiatach na terenie Wielkopolski.
Wicewojewoda Beata Maszewska zwróciła uwagę na fakt, iż na terenie Polski przybędą uchodźcy – nie tylko dorośli, ale i dzieci. Z myślą o najmłodszych zostaną uruchomione procedury, które umożliwią szkołom na przyjęcie dzieci do ich placówek. – Będziemy mogli zwiększać ilość uczniów w oddziałach lub zwiększać ilość oddziałów w szkołach – powiedziała wicewojewoda. Dodała, że być może niebawem będą potrzebni nauczyciele, którzy operują językami: ukraińskim i rosyjskim. Dzieci z Ukrainy posługują się bowiem tymi językami oraz językiem angielskim. Dla najmłodszych uchodźców będzie także przewidziane wsparcie psychologiczne. W tym temacie samorządowcy proszą o wsparcie finansowe, które umożliwi placówkom oświatowym zrealizować ten rodzaj po-mocy.
Podczas konferencji poinformowano o mającej wejść w życie (prawdopodobnie w środę) „specustawy”, która ułatwi uchodźcom pozostanie na terenie Polski. Samorządowcy zwrócili uwagę, aby możliwość taka dotyczyła nie tylko tych osób, które przekroczyły granicę z Polską 24. lutego, czyli w dniu wybuchu wojny na Ukrainie, ale i osób, które przybyły na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej także przed rozpoczęciem działań wojennych na wschodzie.
Samorządowcy czekają na uregulowania prawne, które pozwolą na formalne podjęcie wszelkich działań pomocowych. Bez nich bowiem mają „związane ręce”.
  • Starostwo Powiatowe w Złotowie
  • Agnieszka Barabasz
  • fot. Анна Бартко