Głazy w Zakrzewie – historia regionu zapisana w kamieniu

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZAKRZEWO:  22 sierpnia do Zakrzewa przywiezione zostały potężne głazy. Symbolizują one  ideologiczne credo Związku Polaków i całej mniejszości polskiej w Niemczech. Wkrótce utworzą Szlak Pięciu Prawd Polaków.

Każdy z kamieni został starannie obrobiony w taki sposób, aby na zewnętrznej stronie znalazły się treści nawiązujące do lokalnej historii. Głazy te wyszły spod ręki rzemieślnika, Krzysztofa Winiarskiego ze Złotowa. Najbardziej okazały spośród nich stanął obok Pomnika Wolności w centrum Zakrzewa i stanowić będzie w niedalekiej przyszłości punkt startowy szlaku. Wypisano na nim pełną treść wszystkich pięciu prawd, do których tło stanowi obecna Polska.

Przy skrzyżowaniu ulicy Złotowskiej i Jeziornej ustawiono głaz zawierający pierwszą prawdę ? Jesteśmy Polakami; Kolejne zaś, w których wykuto pozostałe, ustawione zostały wzdłuż promenady przy jeziorze Proboszczowskim.

Dzięki temu w przestrzeni publicznej  już stale obecne będą treści będące dziedzictwem historycznym Ziemi Złotowskiej, nie ma bowiem możliwości bardziej trwałego ich upamiętnienia, jak zapisanie w kamieniu.  Choć już dziś cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, zaznaczyć należy, że do powstania Szlaku Pięciu Prawd Polaków i jego oficjalnego otwarcia pozostało jeszcze trochę czasu, bo prace realizacyjne nie zostały zakończone.

Inicjatywa ta, realizowana ze środków gminy Zakrzewo, jest ściśle związana z obchodami dwóch wielkich jubileuszy: Stulecia Niepodległości oraz 80. rocznicy Kongresu Berlińskiego i ustanowienia prawd.

Szlak stanowić ma atrakcję zarówno dla mieszkańców, jak i  gości, a także pełnić rolę edukacyjną dla młodzieży.

 (WM)
 źródło: zakrzewo,org.pl