Goraj Morena Trail 2023

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

W niedzielę 1 października, już po raz drugi na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, odbył się typowy długodystansowy bieg o charakterze górskim. Uczestnicy zawodów, miłośnicy zmagań trailowych i ultra, licznie przybyli na malownicze pogranicze gmin Czarnków i Lubasz, gdzie w samym sercu Moreny Czarnkowskiej – zmierzyli się z wymagającymi dystansami nie tylko 10 km i 22 km, lecz w tym roku również horrendalnym 44 km. Odbył się też marsz Nordic Walking na trasie 5 km oraz edycje dziecięce biegu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez poznańską Fundację Life’s Good, reprezentowaną przez Panią Mariannę Graj, pod patronatem honorowym Wójta Gminy Czarnków oraz patronatem medialnym stacji asta24.pl.
Impreza została też wsparta przez szereg partnerów organizacyjnych. Szczególne podziękowania należy w tym miejscu skierować wobec Gminy Czarnków i Gminy Lubasz oraz ich włodarzy samorządowych – Wójta Pana Bolesława Chwarścianka (również uczestnika zmagań) i Wójta Pana Marcina Filodę oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. Również nieoceniona była rola klubu Nordic Walking Lubasz, Edukacji Lubasz, Lasów Państwowych-Nadleśnictwa Krucz, Zarządu Dróg Powiatowych w Czarnkowie, Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, Forum Gospodarczego–Związku Pracodawców Północnej Wielkopolski „Lewiatan”. Wydarzenie wsparły też także liczne firmy lokalne – Steico sp. z o.o., Grupa Dora Metal, Plastmet, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Edmund Koczorowski, Piekarnia-Cukiernia Sendal Lubasz, Palarnia Kawy Adams Blend, Tęczówka Salon Optyczny Vision Optyk Wronki., Millano Group, Red Bull, Reha Clinic, Biona Naturalny Antygrypin, Decathlon, Stacja Grawitacja Poznań, MACIEJKA Centrum Ogrodnicze w Goraju, Gospodarstwo Sadownicze Prymas oraz Sadownictwo Endler Piotr.
Niezawodną relację fotograficzną zapewnili: Pani Martyna Chwarścianek-Bednarek i Pani Magdalena Banach, Pan Marcin Zodro.
Za zabezpieczenie trasy, tym medyczne, odpowiadali druhowie z jednostki OSP KSRG Lubasz oraz OSP Ciszkowo (i innych jednostek z terenu Gminy Czarnków), a także firma Dar-Med Ratownictwo Medyczne Dariusz Gapiński.
Strefa startowa, biuro zawodów i meta wszystkich formatów dystansów imprezy zlokalizowana była w sąsiedztwie siedziby Leśnictwa Goraj oraz Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek. Stamtąd drogami polnymi i leśnymi, łączącymi się z ścieżkami edukacyjnymi Lasów Państwowych (oraz epizodycznie na bardzo krótkim odcinkiem asfaltowym), wiodły trasy trzech głównych dystansów. O trailowym, górskim charakterze zmagań na trasie 22 km – stanowiły średnie przewyższenia terenowe rzędu 400 m, a na dystansie 44 km – 800 m. Na śmiałków czekały urzekające krajobrazy i wymagający szlak, wpisujący się w polodowcowy krajobraz Doliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Morena nazywana niekiedy “Czarnkowską Szwajcarią” lub “Czarnkowskimi Bieszczadami” – przywitała zawodników sprzyjającą pogodną aurą, niemal nadal termicznym latem. W pamięci zawodniczek i zawodników na pewno pozostanie co najmniej kilka stromych podbiegów, a zwłaszcza zbiegów, na których niezbędnym było zachowanie szczególnej ostrożności na nierównościach terenowych, w celu uniknięcia kontuzji i obrażeń. Co jakiś czas zawodnicy spotykali mieszkańców okolicy kibicujących uczestnikom, a na punktach odżywczych – mogli uzupełnić kalorie oraz przez choć krótką chwilę odpocząć.
Ostatecznie zmagania ukończyło 97 zawodników na dystansie 22 km, 19 na dystansie 42 km, 66 osób na trasie 10 km oraz 31 zawodników marszu Nordic Walking. Spośród wielkopolskich zespołów biegowych nie sposób wymienić wszystkich teamów, które podjęły wyzwanie górskie – pojawili się zawodnicy reprezentujący między innymi trzcianeckie zespoły Wolf Team i 3:33 Team, KB Gmina Czarnków, KAMA Run Czarnków, TeamTerminatorRun, Luboński Klub Biegacza, Klub Sportowy “Husaria Szczecinek”, NKB Chyży Nowy Tomyśl, PCH_Run Chodzież, Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe i Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne, Kęsy Team Oborniki, KB Szamotuły oraz Wroniecki Klub Biegacza. Organizatorzy nie zdecydowali się na wprowadzenie wyróżnień indywidualnych w poszczególnych kategoriach wiekowych zawodników, nagradzając jedynie wyniki open dla miejsc 1-3 dystansów oraz dla mieszkańców Gminy Lubasz i Gminy Czarnków. Warto też pamiętać o zmaganiach dzieci, poprzedzających formaty „dorosłe”. W tej części przede wszystkim liczyła się sportowa pasja oraz pogłębianie jej w młodzikach i juniorach dopiero wkraczających na lekkoatletyczną drogę zawodniczą.
Drugie gorajskie wydarzenie na pewno wyszło już, po ubiegłorocznym debiucie, z fazy rozwojowej – zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i w zakresie ilości dostępnych formatów dystansów. Na pewno też może już pretendować do stałego wpisania się w biegowy kalendarz zawodów nie tylko Powiatu, ale całej Wielkopolski. Czarnkowska Morena, będąca dziedzictwem przyrodniczym (w tym ekologicznym) oraz historycznym regionu – całkowicie na to zasługuje. Nosi bowiem w sobie nie tylko potencjał bycia areną zawodów biegowych typu trail i ultra, ale jest też znakomitym zapleczem możliwych rozwiązań taktycznych, na przykład podczas zorganizowanych zmagań drużynowych z dziedziny terenoznawstwa lub szkoleń z zakresu tak zwanej zielonej taktyki walki.

Paweł Garstka – Wolf Team