Groził, że ją zabije

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

CHODZIEŻ. Była bita, znieważana, grożono jej pozbawieniem życia. Policjanci z Chodzieży zatrzymali mężczyznę podejrzanego o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad konkubiną. Sąd na wniosek śledczych i prokuratury zadecydował, że najbliższe 2 miesiące oprawca spędzi w areszcie.

W niedzielę dyżurny chodzieskiej Policji otrzymał zgłoszenie o kobiecie, która poprosiła przypadkową osobę o wezwanie policjantów w związku z pobiciem jej przez konkubenta. Na miejsce skierowano dwa patrole.

– Okazało się, że chwilę wcześniej kobieta została dotkliwie pobita przez swojego partnera, który uciekł przed przyjazdem funkcjonariuszy. Dwie policjantki pozostały z pokrzywdzoną w mieszkaniu i wezwały karetkę pogotowia, natomiast policjanci udali się w poszukiwaniu oprawcy – relacjonuje asp. Karolina Smardz-Dymek, oficer prasowy KPP w Chodzieży. – Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala na badania. W międzyczasie policjanci zatrzymali jej oprawcę w rejonie promenady Jeziora Miejskiego w Chodzieży. Stamtąd trafił do izby wytrzeźwień w Pile. Następnego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad konkubiną. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na 2 miesiące.

***

Coraz częściej policjanci mają do czynienia z przemocą domową. Ich ofiary zazwyczaj siedzą zastraszone w domach i boją się wyznać, z czym przyszło im się zmagać. Strach, lęki i ból to nieodzowne uczucia, które im towarzyszą. To dramat i tajemnica w wielu polskich domach. Te osoby, które otworzą usta i zaczną mówić, niejednokrotnie wycofują swoje zeznania, obawiając się wstydu, zarówno tego, że są ofiarą, jak tez wstydu za zachowanie najbliższych. Czasem wierzą, że sprawca się zmieni, dość liczne są przypadki, że boją się zemsty.

Pamiętajmy, że znęcanie się jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota sprowadza się do zadawania osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, moralnym i choć dyspozycja art. 47 Konstytucji RP i art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówi o prawie człowieka do poszanowania jego życia prywatnego, nie oznacza to, że organy ścigania są bezradne i mają patrzeć bezczynnie na łamanie prawa. Znęcanie się jest przestępstwem ściganym z urzędu, dlatego każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o tym, że w jakimś domu dochodzi do przemocy domowej, znęcania się nad członkami rodziny, bądź innymi osobami, o których mowa w art. 207 kodeksu karnego winien zawiadomić o tym organy ścigania. Te uczynią wszystko, by sprawcy ponieśli zasłużoną karę.

 (Red.)

 Źródło: KPP Złotów