Grupa wandali zatrzymana

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Niszczenie mienia publicznego typu kosze, tablice ogłoszeń, przystanki, latarnie, ławki czy znaki drogowe to duży problem. Na naprawę szkód gminy wydają duże pieniądze. Policjanci Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki bardzo szybko ustalili grupę lokalnych wandali, którzy tej samej nocy dopuścili się także innego przestępstwa przeciwko mieniu. Teraz czwórka młodych mężczyzn odpowie za zniszczenie mienia oraz kradzież z włamaniem. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W dniu 23 marca policjanci Wydziału Kryminalnego zostali powiadomieni, że na terenie miejscowości Bługowo i Buntowo w nocy z 20 na 21 marca br. doszło do uszkodzenia mienia publicznego. Zniszczone zostały wiata przystankowa, znaki drogowe, tablica ogłoszeń oraz powywracane zostały kosze na śmieci.

Policjanci natychmiast po otrzymaniu informacji o aktach wandalizmu rozpoczęli poszukiwania sprawców. Skrupulatne działania funkcjonariuszy, zabezpieczony materiał dowodowy pozwolił na wytypowanie czwórki podejrzanych o zniszczenie mienia publicznego o wartości sześciu i pół tysiąca złotych.

W dniu 5 maja br. policjanci służby kryminalnej zatrzymali trójkę chuliganów odpowiedzialnych za akty bezmyślnego wandalizmu, które zbulwersowały wielu mieszkańców obu miejscowości. Czwarty z młodych mężczyzn 21-latek został zatrzymany 12 maja br. na terenie zakładu pracy. Sprawcami okazali się mieszkańcy gminy Złotów w wieku od 17 do 21 lat. Młodzi mężczyźni po spędzeniu nocy w policyjnym areszcie usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia. Dalsza wnikliwa praca śledczych oraz zabezpieczony materiał dowodowy pozwoliły ustalić, że to nie jedyne przestępstwo jakiego dopuściła się czwórka mieszkańców gminy Złotów. Tej samej nocy włamali się bowiem do jednego z budynków z którego dokonali kradzieży mienia a jego wnętrze całkowicie zdewastowali rozlewając na podłogę, sufit i meble farbę olejną.

Zatrzymani przyznali się do popełnienia opisywanych aktów wandalizmu oraz kradzieży z włamaniem. W trakcie przesłuchania cała czwórka tłumaczyła swoje zachowanie tym, że zbyt długo nie wychodziła z domów i chciała wyładować swoją energię. Zdecydowanie bardziej konstruktywnym a przede wszystkim zgodnym z prawem sposobem na spożytkowanie energii byłby sport. Teraz młodzi ludzie poniosą surowe konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Grozi im bowiem do 10 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że grupa wandali dokonała także innych zniszczeń i dewastacji.

Prosimy także, aby o zauważonych szkodach w mieniu powstałych w nocy z 20 na 21 marca w miejscowości Buntowo i Bługowo zawiadamiać służbę dyżurną Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, osobiście w siedzibie jednostki lub telefonicznie pod nr 67 265-02-11.

 Podkom. Maciej Forecki

 KPP Złotów