DZIEWIĄTKA PRZEMKNĘŁA PO RAZ SIÓDMY…

Najnowsze Piła Regiony Sport Wydarzenia

Mowa oczywiście o 80 uczestnika VII Rajdu Rowerowego DZIEWIĄTKA POWIATU PILSKIEGO po gminie Wysoka, który odbył się 22 – 23 kwietnia pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego, Eligiusza Komarowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wysoka, Artura Kłysza.

W imprezie uczestniczyło wspomnianych powyżej 80 rowerzystów z Piły, Sadek, Szubina, Bydgoszczy, Czarnkowa, Bolechowa, Włocławka, Inowrocławia, Solca Kujawskiego. Przejechano trasę 80 kilometrów, ok. 20 rowerzystów uczestniczyło w imprezie tylko pierwszego dnia, pozostali skorzystali z noclegu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej.
W programie rajdu było m.in. odwiedziny w Centrum Rehabilitacji Nurkowej HSA na pilskich Płotkach. W lesie pod Starem obejrzeliśmy cmentarz Rodziny Orlandów otoczony opieką przez pana Huberta Banasia a przy obelisku w centrum wsi potoczyła się opowieść o „poniatówkach”.
W Tłukomach poznaliśmy historię wsi i kościoła, którą przybliżył nam proboszcz ks. Marek Lewandowski a kilka kilometrów dalej panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czajczu pod wodzą Jolanty Mrotek podjęły nas ciastem, kawą i dobrym słowem prezentując przy okazji swe wspaniałe krajeńskie stroje. Tu spotkał się już z nami Burmistrz.
Prosto z Czajcza pojechaliśmy do Walochówki, do siedziby Bractwa Kurkowego w Wysokiej gdzie Sekretarz Bractwa, Mirosław Mantaj opowiedział nam o epizodzie z czasów Powstania Wielkopolskiego, kiedy to powstańcy w tym miejscu grupowali się przed bojem o Wysoką; Prezes Bractwa Jan Mrotek opowiedział o samym Bractwie a Strzelmistrz Roman Sadzak wykonał salut armatni na naszą cześć.
Nocleg czekał na nas w gościnnych progach sal gimnastycznych Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej, grochówka zaserwowana została przez szkolną stołówkę . Tu odwiedzili nas Burmistrz Wysokiej, pan Artur Kłysz i Dyrektor Szkoły, pan Waldemar Nijak – obu dziękujemy za wsparcie udzielone przy organizacji imprezy.
Tradycyjnie odbyło się losowanie upominków z „worka szczęścia”. Zaczęliśmy je od prezentów od Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wysoka, Artura Kłysza, potem były inne drobiazgi, mniej lub bardziej przydatne ale zawsze z radością przyjmowane – wszyscy mieli szczęście, bo na każdego czekało to „coś”…
Następnego dnia od rana umówieni byliśmy w kościele Matki Bożej Różańcowej z proboszczem, ks. Pawłem Zalewskim i z młodym adeptem wiedzy historycznej, Karolem Dziamarą – absolwentem szkoły podstawowej i gimnazjum w Wysokiej, obecnie studentem Wydziału Historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Po krótkiej z konieczności wizycie w kościele – bo w przerwie pomiędzy dwiema mszami – ruszyliśmy z naszym przewodnikiem Karolem na Góry Wysockie, gdzie ustawiony jest pomnik ku czci 19 zamordowanych w październiku 1939 mieszkańców Wysokiej.
Następny rajd z cyklu to wędrówka i poznawanie gminy Łobżenica jak zawsze „w pierwszy wolny weekend po połowie kwietnia” w 2024 roku. Miejmy nadzieję, że i za rok dopisze frekwencja oraz pogoda, która teraz sprawiła nam bardzo miłą niespodziankę.

Jan Balcerzak