Hanna Stankówna spocznie na Powązkach Wojskowych

Chodzież Czarnków Kultura Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Odchodzą aktorzy z najwyższej półki. 23 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbędzie się pogrzeb Hanny Stankówny, aktorki znanej m.in z “Seksmisji”, “07 zgłoś się”, “Trędowatej”, serialu “Na wspólnej”, a także wielu ról teatralnych. Miała 82 lata.

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 r. w Poznaniu. Jako 19-latka zagrała w filmie “Prawdziwy koniec wielkiej wojny” Jerzego Kawalerowicza. W 1959 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę ze stołecznym Teatrem Polskim, gdzie występowała regularnie do 1999 r.

Można ją było oglądać m.in. w spektaklach “Śmierć Gubernatora” Kruczkowskiego w reż. Kazimierza Dejmka, “Pierścień wielkiej damy” Norwida w reż. Kazimierza Brauna, “Miarka za miarkę” Szekspira w reż. Aleksandra Bardiniego, “Celestyna” de Rojasa w reż. Stanisława Różewicza oraz “Kordianie” Słowackiego w reż. Jana Englerta.

Jedną ze swoich najważniejszych ról teatralnych zagrała w warszawskim Teatrze Stara Prochownia w przedstawieniu “Chrabąszcze” Mariana Pankowskiego.

Zagrała w około pięćdziesięciu przedstawieniach Teatru Telewizji i Polskiego Radia ? także w popularnej radiowej powieści “W Jezioranach” ? oraz w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych.

Była żoną krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego (zm. 2004). Zmarła 14 grudnia w Warszawie.

(Red.)

Fot. (kultura.gazeta.pl)