Hanna z Antonim i ponad pół tysiąca maluszków, czyli mieszkańcy Wałcza w liczbach

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Urząd Stanu Cywilnego w Wałczu podsumował rok 2019.

Hanna i Antoni to imiona, które najchętniej nadawano dzieciom urodzonym w Wałczu w  2019 roku.  Dużą  popularnością cieszyły się również: Maja, Zofia, Maria, Zuzanna , Julia, Antonina i Anna, a wśród chłopców prym wiedli Franciszek, Szymon, Bartosz, Aleksander, Filip i Leon. Rodzice decydowali się także na imiona oryginalne, czasem obcojęzyczne: Ariana, Mia, Zoja, Nadzieja, Idalia, Kosma, lub takie, które w ostatnich latach były rzadziej nadawane: Franciszka, Irena, Aniela, Leonard, Tadeusz. W 2019 roku tutejszy USC nie wydał żadnej decyzji odmownej dotyczącej nadania imienia wybranego przez rodziców.

Liczba dzieci urodzonych w ubiegłym roku w Wałczu jest nieco niższa niż w latach wcześniejszych. W 2019 roku sporządzono 532 akty urodzeń, a np. w  roku 2018 – 572.

Wałczanie chętnie zawierali związki małżeńskie z obywatelami naszego kraju, ale także z obywatelami m. in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Brazylii, Maroko. Sporządzono 196 aktów małżeństw, a na złożenie przysięgi małżeńskiej w plenerze zdecydowało się 5 par. W księgach małżeństw odnotowano także  93 adnotacje o rozwodach.

Pięknym jubileuszem Złotych Godów mogło poszczycić się 28 par, którym wręczono Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W minionym roku sporządzono 446  aktów zgonów,  o 17 więcej niż w 2018 r.

Łącznie w roku 2019 wydano 7576  odpisów aktów stanu cywilnego .

Tekst: Ewa Spychalska

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wałczu