Idzie wiosna- czas na rowery!

Najnowsze Wałcz Wydarzenia
WAŁCZ. Niebawem w pełni rozpocznie się sezon rowerowy. Miłośników jednośladów już widać na drogach. Dlatego też policjanci Wydziału Ruchu Drogowego jednostki w Wałczu, celem poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, przeprowadzili kolejne cykliczne działania. W ramach akcji rowerzyści otrzymywali lampki rowerowe, odblaski na koła, a najmłodsi cykliści kamizelki.
Zima dobiega końca, niebawem w pełni rozpocznie się sezon rowerowy. Wczoraj policjanci z drogówki przeprowadzili kolejne cykliczne działania dla miłośników jednośladów. Rowerzysta tak jak i kierowca musi przestrzegać określonych zasad ruchu drogowego. Dlatego też policjanci celem poprawy bezpieczeństwa rowerzystów przypominali o obowiązkowym wyposażeniu roweru i konieczności sprawdzenia jednośladu pod kątem sprawności technicznej.
Policjanci przypominali o tym, że na drodze rowerzysta jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca. Nie chroni nas karoseria auta ani pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania- podkreślała st. sierż. Magdalena Ogrodowska, a jeśli jedziemy chodnikiem, to jesteśmy na nim tylko gośćmi. Każdy rowerzysta otrzymał od policjantów odblaski na koła, samozaciskowe opaski odblaskowe oraz lampki rowerowe za sprawą współpracy policji zachodniopomorskiej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Najmłodsi cykliści otrzymali od policjantów współpracujących z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wałczu odblaskowe kamizelki. Prowadzone przez mundurowych akcje cieszą się dużym poparciem ze strony niechronionych uczestników ruchu.
Policjanci przypominają: każdy rower musi być wyposażony …
1.w co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem – czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
2.co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,
3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,
4.co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
5.dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięk.
6.kierunkowskazy – jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.
Nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy gdy nie jest ono wymagane – czyli np. w dzień. Możemy więc lampki posiadać np w kieszeni, lub w plecaku, albo nawet w domu – jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. UWAGA ! nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.
Dodatkowo rower może (ale nie musi) być wyposażony w światła odblaskowe umieszczone na pedałach barwy żółtej samochodowej. światło odblaskowe
barwy białej z przodu roweru,  dowolną ilość odblasków na kołach – ale co najmniej po jednym na każdym kole barwy żółtej samochodowej.
asp. Beata Budzyń