Inflacja uderza w Polaków. “Kupujemy mniej, wydajemy więcej”

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Praca Wydarzenia

Drożyzna w Polsce galopuje i przy inflacji na poziomie 17,2 proc. ma coraz większy wpływ na to, jak Polacy wydają swoje pieniądze. Jak się okazuje, aż 80 proc. polskich konsumentów planuje ograniczenie wydatków i oszczędności przy zakupach. Coraz częściej szukamy promocji, a z rzeczy, które nie są niezbędne, rezygnujemy.

Takie są wyniki badania Current Consumer Mood, zrealizowanego we wrześniu na zlecenie firmy GfK. – Obecnie 82 proc. nabywców przyznaje, że kupuje mniej większych produktów i usług – wylicza Dominika Grusznic-Drobińska, dyrektor marketingu w GfK, cytowana w informacji prasowej.

Polacy oszczędzają na zakupach

– Co więcej, aż 78 proc. Polaków deklaruje podobne oszczędności podczas zakupów spożywczych. Przeciętny koszyk polskiego konsumenta kurczy się z miesiąca na miesiąc. I choć wolumenowo kupujemy mniej, na zakupy wydajemy więcej – dodaje.

Z raportu wynika, że konsumenci mają różne strategie ograniczania wydatków. Ponad połowa z nas wybiera najtańsze produkty spożywcze, coraz częściej rezygnujemy z produktów ulubionych marek, mniejszą uwagę przywiązujemy też do lokalnego pochodzenia czy pozytywnego wpływu na zdrowie.

 

Polecamy artykuł więcej informacji/ źródło: https://finanse.wp.pl/inflacja-uderza-w-polakow-kupujemy-mniej-wydajemy-wiecej-6821914450877248a

fot. Źródło: Inne, fot: Art Service 2