Ja, żołnierz Wojska Polskiego?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wydarzenia Złotów

BIEDRUSKO. Była to już 17. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Wczorajsza przysięga na terenie koszar w Biedrusku była nietypowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz ale także dla ich rodzin. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.

Składający przysięgę Wielkopolanie zostali powołani do służby 12 lutego i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT.  

Każdy dzień składał się  z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni ?terytorialsi? zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. ?pętli taktycznej? czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. Tym razem dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a w czasie egzaminu było bardzo ciepło jak na tę porę roku.

Uroczystą przysięgę złożyło 62 rekrutów  z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Wczoraj żołnierzami wielkopolskiej brygady WOT zostali między innymi: mistrzyni Polski w zapasach, listonosz, księgowa, kucharz, stolarz, instruktor kitesurfingu, kierowca autobusu, ratownik WOPR oraz studenci i wielu tegorocznych maturzystów. Pośród nowych żołnierzy znalazło się 11 kobiet, miedzy innymi Aneta Kurowska ? wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim poległym w Afganistanie.

Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich i lubuskich terytorialsów służy już ponad 1800 żołnierzy.  

Kpt. Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. WBOT