Jak uzyskać pieniądze na zakup dekodera? Rząd zatwierdził nowe przepisy

Biznes Inwestycje kraj Najnowsze Polityka Regiony Wydarzenia

Rząd zatwierdził nowe przepisy, na mocy których dofinansuje zakup dekodera w związku ze zmianą systemu nadawania naziemnej telewizji. Jak uzyskać pieniądze na zakup dekodera? 

Telewizja naziemna przejdzie na nowy system nadawania. Zmiany odbędą się w czterech etapach – do 28 marca, do 25 kwietnia, do 23 maja i do 27 czerwca 2022 roku. 

Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku, ale wiąże się z tym pewna pułapka. Po przejściu na nowy system starsze odbiorniki telewizyjne mogą przestać działać.

Zmiany dotkną jednak przede wszystkim tych, którzy korzystają jedynie z telewizji naziemnej.

– Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz są w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną “rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera – informował kilka miesięcy temu Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Krajowy Instytut Mediów, jak podaje Wirtualna Polska, wskazał, że aż 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Dofinansowanie zakupu dekodera. Jak złożyć wniosek? 

Z pomocą chce przyjść rząd i dofinansować zakup dekodera. Podczas posiedzenia Rady Ministrów zapadła decyzja, że dofinansowanie wyniesie 100 zł. 

– Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia – czytamy w rządowym komunikacie.

Świadczenie będzie przysługiwało jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego.

– Będzie trzeba przy tym oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego – podaje WP. 

Wnioski będzie można składać online (na platformie gov.pl) oraz za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. Pieniędzy tych Polacy nie otrzymają w gotówce, a w formie elektronicznego kodu.

Kod przyjdzie na adres e-mail podany we wniosku lub w postaci wydruku w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem pracownika poczty.

Dekoder będzie można kupić zarówno u sprzedawców internetowych jak i w sklepach stacjonarnych. Na wykorzystanie bonu będzie czas do końca 2022 roku.

  • źródło: Wirtualna Polska
  • źródło: e-krajna.pl