Czy warto ryzykować? Bo jedziemy tylko kilka ulic dalej…

Edukacja Najnowsze Regiony Wałcz Wydarzenia
WAŁCZ. Policjanci z wałeckiej drogówki przeprowadzili działania informacyjno-edukacyjne dla kierowców-rodziców i małych pasażerów. Działania związane były z trwającą przerwą zimową w nauce, a tym samym podróżami indywidualnymi. Kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa to przygotowane przez policjantów niespodzianki dla dzieci.
Ferie to czas na wyjazdy dalsze i bliższe. W związku z tym, policjanci prowadzą cykliczne działania informacyjno- edukacyjne
skierowana przede wszystkim do osób kierujących pojazdami, zwłaszcza przewożącymi małych pasażerów. Takie działania przeprowadzone były wczoraj w miejscowości Człopa i Tuczno.
W ramach akcji policjanci drogówki zatrzymywali do kontroli drogowej pojazdy przewożące dzieci. Chodziło o przypomnienie pasażerom, że oni również są uczestnikami ruchu drogowego. Tym samym mają prawo do bezpiecznej podróży. Mundurowi
rozmawiali z małymi pasażerami o niewłaściwym zachowaniu pasażerów tj. rozpraszaniu uwagi kierowcy, czy prowokowaniu do nieprzestrzegania przepisów co może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Policjanci tłumaczyli co znaczy być odpowiedzialnym pasażerem.
W rozmowie z kierowcami/opiekunami policjanci przypominali o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewozie dzieci w fotelikach czy innych urządzeniach przystosowanych do przewozu dziecka. Mundurowi przypominali o karach pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów.
Jednak podkreślali, że nie ma większej kary dla rodzica jak kalectwo bądź śmierć dziecka na skutek nieodpowiedzialności kierowcy- rodzica. Dzieci/pasażerowie z którymi spotkali się policjanci przewożone były we właściwy sposób. Ponadto maluchy doskonale wiedziały jak należy podróżować, żeby być bezpiecznym pasażerem. Na pamiątkę spotkania mundurowi wręczali dzieciom kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa oraz elementy odblaskowe, a kierowcom/rodzicom profilaktyczne ulotki o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Niespodzianki z profilaktyką trafiły także do napotkanych w trakcie działań dzieci na terenie obu miejscowości.
Do działań włączył się Urząd Miasta i Gminy Człopa i Tuczno.
Kierowco/rodzicu! Przeczytaj poniższy tekst:
Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów. Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy ma opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku. Przytrzymanie ciał kierowcy i pasażerów podczas wypadku, a szczególnie podczas zderzenia czołowego, ma bardzo istotne znaczenie dla
zredukowania ewentualnych obrażeń lub uratowania życia. Człowiek siedzący bez żadnego zabezpieczenia na przednim fotelu może zginąć przy czołowym zderzeniu z przeszkodą już przy prędkości 30 km/h. Ciało przemieszczające się przy takim zdarzeniu siłą bezwładności „waży” wielokrotnie więcej. Jeśli samochód uderza czołowo w stałą przeszkodę z prędkością 70 km/h to człowiek o masie ciała 80 kg wyrzucony z fotela osiąga masę około 2 ton przeżycie takiej kraksy bez zapiętych pasów graniczy z cudem.
  • źródło: KPP w Wałczu, asp. Beata Budzyń