Jak z pradawnej bajki…

Historia Kultura Najnowsze Wydarzenia Złotów
W Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie z okazji Dnia Ziemi przeniosło gości skansenu w czasy wczesnego średniowiecza dzięki Osadzie Krajeńskiej z Czarmunia. Jacek, Magda i Iga Tesławscy wyczarowali atmosferę jak z pradawnej bajki.
Sceneria otoczenia Zagrody Krajeńskiej tylko potęgowała to wrażenie. Warsztaty zgromadziły łącznie 565 dzieci, które grały na historycznych bębnach, rysowały węglem drzewnym i podejmowały próby w rzemiośle snycerskim.
Zagrodę odwiedzali licznie mieszkańcy Złotowa i okolic skuszeni dźwiękami bębnów i zaciekawieni pokazami ciesielskimi. Dowiedzieli się o leczniczych właściwościach brzozy i dziegciu, a także samodzielnie strugali drewniane łyżki.
W Zagrodzie Krajeńskiej odbyła się impreza pod hasłem “Krajeńsko w Zagrodzie Krajeńskiej”. Były stoiska z produktami lokalnymi: Jerzy Brzeziński z haftem krajeńskim oraz krajeńskie rękodzieło Sióstr Zakonnych z Więcborka z Fundacji “Mała Trzódka”. Smaki Krajny zaserwowała Restauracja Pirzok z Więcborka oraz Jolanta Mielke promująca Serki z Ługów.
Na terenie Zagrody odbyło się przedstawienie w gwarze krajeńskiej pt.: “Wielka Sobota” w wykonaniu dzieci z “Klasy Krajeńskiej” ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Gleśnie. Natomiast Kamila Krzanik-Dworanowska zaprezentowała wykład z prezentacją multimedialną na bazie najnowszych ustaleń Doroty Angutek dotyczących stroju na Krajnie.
Ogłoszony został regulamin konkursu dla KGW z Krajny organizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku.
Przez całe wydarzenie w chacie krajeńskiej odbywał się pokaz pracy przy krośnie wykonywany przez Annę Nitę z Krajenki.
Osoby odwiedzające chałupę z XIX wieku wychodziły zafascynowane nową ekspozycją.
Zagroda jest otwarta od czwartku do poniedziałku w godzinach od 11 do 18, a cena biletu to 2 zł. W każdą sobotę wstęp wolny.
  • Kamila Krzanik-Dworanowska – dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej