Jak zadbać o siebie na wiosnę? VIVO! Piła zaprasza na badania mammograficzne

Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie
Profilaktyka jest kluczem do długiego i zdrowego życia. Przekonywać będą o tym VIVO! Piła wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA oraz Akademią Nauk Stosowanych w Pile podczas nadchodzącej akcji profilaktycznej. 23 kwietnia na terenie pilskiego centrum handlowego odbędą się badania mammograficzne, dedykowane paniom powyżej 35 r.ż. Liczba miejsc jest ograniczona. Dodatkowo zaplanowano również ogólnodostępne warsztaty ze studentami pielęgniarstwa.
Wiosna to okres intensywnych porządków, szczególnej dbałości o wygląd, często nawet spektakularnych metamorfoz. W tym czasie przede wszystkim warto jednak zadbać o siebie od środka, aby móc długo cieszyć się doskonałą sprawnością i świetnym samopoczuciem. Mieszkanki Piły oraz okolicznych miejscowości, które zechcą skontrolować stan swojego zdrowia będą mogły zrobić to w ramach akcji profilaktycznej przed pilskim VIVO!. 23 kwietnia, w godzinach 10:00-17:00, na placu przed wejściem do centrum handlowego pojawi się mammobus, w którym dla pań w wieku 50-69 lat prowadzone będą bezpłatne badania mammograficzne, refundowane przez NFZ. Z kolei kobiety 35+ oraz 70+ będą miały okazję wziąć w nich udział za 40 zł, dzięki dofinansowaniu od VIVO! i Stowarzyszenia EUROPA DONNA.
Zostało 20 wolnych miejsc. Obowiązują wcześniejsze zapisy. – Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku w Polsce wykrywa się go u niemal 20 tysięcy z nich. Wykonywana co 2 lata mammografia jest skuteczną metodą wykrywania nowotworów piersi we wczesnym etapie rozwoju. Na badanie należy zgłosić się w pierwszych 10 dniach cyklu. Nie zaleca się stosowania wcześniej kosmetyków i dezodorantów z talkiem. Najlepiej przyjść w ubraniu dwuczęściowym – łatwym do zdjęcia. Badanie trwa kilkanaście minut. Jest wykonywane na stojąco – informuje Dorota Piechowiak, Prezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Pile.
– Zbliżające się wydarzenie to świetna okazja, aby w komfortowych warunkach i bez kolejek sprawdzić swój stan fizyczny. O tym, że nie warto bagatelizować roli profilaktyki i systematycznej kontroli niech przemówi fakt, że wcześnie wykryty rak piersi jest w pełni wyleczalny. Zatem nie zwlekajmy! – apeluje Magdalena Drzewiecka, Center Manager VIVO! Piła.
W sobotę, 23 kwietnia, w godz. 10:00-16:00 równolegle będą się odbywać tematyczne warsztaty. Studenci, wspólnie z uczestniczkami wydarzania, omówią schemat prawidłowego samobadania piersi oraz poprowadzą praktyczne ćwiczenia na trenażerach. Dostępne będą również materiały dydaktyczne w postaci ulotek i Poradników Zdrowej Rodziny.
​- Mammografia jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod wykrywania zmian w obrębie gruczołu piersiowego. Niemniej jednak to samobadanie jest rozwiązaniem, dzięki któremu możemy kontrolować się niemal codziennie. Warto więc wiedzieć jak robić to poprawnie. Razem ze studentami pielęgniarstwa zachęcamy wszystkie panie, bez względu na wiek, do wzięcia udziału w warsztatach i wspólnej praktyki w VIVO! – mówi Edyta Korniluk, instruktor w Katedrze Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Pile.
Akcja profilaktyczna w VIVO! Piła odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia, w godz. 10:00-17:00.
Liczba miejsc na badania mammograficzne jest ograniczona. Zapisy odbywają się pod
numerem telefonu 662-005-252 lub za pośrednictwem fanpage’a Stowarzyszenia Kobiet do
Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Pile na Facebooku, dostępnego pod adresem: www.facebook.com/StowarzyszenieEuropaDonnaPila/

 

  • Klaudyna Łagocka