Jan R. od niebezpiecznych odpadów nie przyznał się do winy

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

DZIEMBOWO. Wracamy do tematu. Prokuratura Rejonowa w Chodzieży nadzoruje śledztwo prowadzone przeciwko Janowi R. podejrzanemu o składowanie niebezpiecznych odpadów.

-Wspólne działania funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej w Pile oraz chodzieskiej Prokuratury doprowadziły do zatrzymania 49-letniego mieszkańca Dziembowa, który na terenie swoich nieruchomości gromadził szkodliwe substancje. Według ustaleń śledczych, w tym opinii biegłych, składowane tam różnego rodzaju pojemniki i beczki z chemikaliami mogły stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka oraz środowiska. Proceder ten trwał od bliżej nieustalonego czasu do lipca 2019 roku – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

Jan R. usłyszał w prokuraturze zarzut popełnienia przestępstwa z art. 183 § 1 k.k. i art. 292 § 2 k.k, czyli nieodpowiedniego postępowania z odpadami oraz nieumyślnego paserstwa.

-Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do jego popełnienia i złożył wyjaśnienia odmienne od ustalonego stanu faktycznego – dodaje Wawrzyniak.

Przypomnijmy: Prokurator zastosował wobec 49-letniego mieszkańca Dziembowa dozór Policji, a także zabezpieczył na poczet grożących mu kar mienie o wartości 700.000,00 zł.

Janowi K. grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, a także możliwość wymierzenia nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie do 100.000,00 zł.

(Red.)