Jedni wrócili, drudzy wyjechali. Podmiana strażaków na misji w Grecji

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. 23 sierpnia kolejni chodziescy strażacy wyjechali gasić pożary w Grecji, podmieniając swoich kolegów, którzy przez dwa tygodnie walczyli z pożarami.


W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) otrzymano na początku sierpnia zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles – moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

W odpowiedzi na prośbę Grecji, strażacy z dwóch modułów GFFFV z Wrocławia i Poznania z woj.: dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w sile 143 ratowników – wyruszyli do walki z pożarami. Wśród nich było 5 strażaków z Chodzieży, którzy 24 sierpnia 2021 roku w godzinach nocnych wrócili do Chodzieży.

Wyczerpanych strażaków odebrali i przywitali: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży mł. bryg. Adam Grunwald oraz Dowódca JRG PSP st. kpt. Maciej Zwierzykowski. Misję nowego 5 osobowego składu w Grecji zaplanowano do 5 września, przy czym ostateczny termin będzie uzależniony od rozwoju sytuacji.


Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz (na podstawie informacji KG PSP).
Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz; Zespół Prasowy KG PSP, kpt. Maciej Nowak, st. asp. Bartłomiej Braszak